lili66

Buna seara, problema calculator motor

41 posts in this topic

La 2/23/2016 at 1:36 PM, Midnight Caller a spus:

In cazul asta schimba urgent mecanicul sau reformuleaza primul mesaj. Cum "nu primesc comanda de la calculator" daca injectoarele merg toate si bujiile dau toate scanteie ?

In cazul asta ia compresia, si cel mai probabil jos chiulasa si uita-te de supape arse.

Asta daca esti SIGUR/A ca distributia e corect pusa la punct.

Am lesinat de ras cand am citit asta.

La 2/18/2016 at 5:22 PM, lili66 a spus:

Buna seara,am o problema, nu functioneaza 2 cilindri din 5( cica nu primesc comanda de la calculator) stie cineva ceva despre asta? se poate rescrie softul ? un nr de telefon? sunt din Galati. Multumesc

 

Si ON topic. Vezi ca mecanicii au schimbat mufele intre ele la bobinele 3 si 4. Cand au schimbat bujiile nu au fost atenti... se mai intampla. Rezolvare: te apuci si dai jos capacul de plastic care acopera bobinele si inversezi intre ele mufele 3 si 4 (bobina nr 1 este cea de langa cureaua de distributie). Spor la treaba!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

4 si 5 colegu' ca pe 3 cu 4 nu ai cum sa le pui invers, ca nu ajung firele

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze! La mine la V70 s-a macinat copexul ala si ajung :) Rezolvarea in cazul asta este sa inverseze mufele de la bobine, pentru cilindrii care "nu primesc comanda" de la calculator

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu le-am pus invers in weekend, dupa ce am refacut instalatia electrica de la bobine :D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut pe toti, astazi am gasit problema( nu eu, electricianul)  contact imperfect mufa bobine,va  multumesc frumos tuturor  pentru ajutor, Am facut niste poze si am bagat o la vanzare pe Autovit dar nu cred ca ma indur sa o vand. Stie cineva daca pot schimba instalatia de gaz CNG (din fabrica) cu GPL ? Ma bate gandul sa schimb instalatia si sa o pastrez ca sunt foarte atasat de ea.Multumesc inca o data si o zi buna

IMG_20160323_120312305.jpg

IMG_20160323_120319471.jpg

IMG_20160323_120339160.jpg

IMG_20160323_120354539.jpg

IMG_20160323_121247380_HDR.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si de ce sa schimbi instalatia? Ce nu iti convine la asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, nu as vrea sa o schimb dar primul peco cu gaz comprimat a fost deschis anul trecut la Ramnicu Valcea

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca era masina mea, ma duceam la prima statie cu GPL si bagan 2-3 litri. Sunt aproape sigur ca o sa mearga. APROAPE sigur pentru ca nu stiu daca distribuitorul de CNG este incalzit. Daca nu este, atunci s-ar putea sa inghete si nu o sa mearga bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu, instalatiile difera, dar nu stiu in ce masura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da difera presiunea si starea in care sunt stocate + presiunea de injectie si AFR-ul. CNG se stocheaza in stare gazoasa la o presiune de 100 de ori mai mare decat GPL care este lichid in butelie. Din CNG in GPL se poate modifica; invers nu se poate pentru ca explodeaza butelia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu, ca nu m-am documentat si mi-e lene sa caut acum :D . Daca tu te-ai documentat si stii sigur, o sa o iau de buna, dar daca ma injura vre unul, o sa-ti transmit mai departe :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva daca se poate schimba instalatia de CNG cu una GPL ? mai trebuiesc si alte modificari?

Share this post


Link to post
Share on other sites
La ‎3‎/‎25‎/‎2016 at 6:38 PM, lili66 a spus:

Stie cineva daca se poate schimba instalatia de CNG cu una GPL ? mai trebuiesc si alte modificari?

Nu trebuie sa schimbi instalatia. Ti-am spus mai sus ca se modifica asta. Se regleaza supapa de suprapresiune, se calibreaza diuzele de injectie GPL (mai mici decat ce are acum) si se face un cip tuning ca sa se regleze raportul GPL-aer. Eu zic sa mergi si sa bagi 2 litri si sa vezi cum merge. Poate calculatorul se adapteaza la noul combustibil fara cip tuning. In cel mai rau caz o sa mearga prea bogat. De stricat, nu se strica absolut nimic. Beleaua era daca bagai CNG in butelie de GPL

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa schimb mufa de alimentare si o sa incerc sa vad ce se intampla, o sa postez aici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now