Sign in to follow this  
Followers 0
Tibanu81

Trepidații la accelerare

5 posts in this topic

Salutare, 

Sunt nou pe forum si sper ca experiența voastră ma va ajuta sa rezolv problema mea, care persista de 3 luni de zile si care, in urma a multor vizite la service nu a putut fi nici măcar identificată. De rezolvat, nici nu poate fi vorba...:(

Asadar, dețin un Volvo V50, an de fabricație 2009, adusă din Olanda, rulată vreo 2 ani in București si cumpărată de mine in Decembrie 2014. 

Toate bune si frumoase pana acum 3 luni de zile când au început trepidațiile la accelerare (foarte puternice când mașina este sub-turata si cam de pe la 50-60 km/h in sus)...;(

După îndelungi informări si vizite in service-uri, ieri m-am prezentat si la Reco-Planet (asta in ultima faza, după ce, bineînțeles i-am pus tester-ul, am verificat tampoane motor, etc.) aflând ca planetarele sunt ok...:(

Situația nu devenise exagerat de disperata, având in vedere ca nu cheltuisem chiar foarte mulți bani (si le mulțumesc pe aceasta cale oamenilor care acum citesc postarea mea, știind ca sunt si ei membri ai forumului, si chiar profesioniști demni de toată stima), pana când am luat decizia de a schimba volanta (preț nou de achiziție: 2.381 RON, fără manopera)...:((

Rezultatul: lesne de înțeles. Nicio schimbare. 

Va rog sa m-a ajutați cu păreri, care poate au fost omise si care pot conduce la un final fericit: aplicarea unui diagnostic corect menit sa rezolve trepidațiile. 

Multumesc anticipat. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine ai venit pe forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu tampoanele de motor cum stai ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din păcate, stau bine. Au fost rasverificate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai incercat sa reproduci fenomenul, cand este urcata pe elevator? Ca poate asa isi da seama careva de unde vin trepidatiile.

Pe forum nu cred ca vei gasi un raspuns la o problema nedepistata in mai multe serviceuri.

Trepdatii pot veni de la: volanta, tampoane motor, injectoare defete, sistem directie/suspensie cu uzra mare, roti strambe, roti slabe, joc in planetare sau in rulmentul planetarei lungi.

Acum tu stii ce anume ai verificat si ce nu.

Verifica totusi rotile, daca sunt ehilibrate si daca prezoanele sunt ok. Este posibil sa-ti fi pus la vulcanizare piulitele stramb si sa fi stricat prezoanele, fiind stranse cu pistolul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0