Unleashed

Volvo V50

4 posts in this topic

Bunã seara. 

     Am un Volvo V50 2.0 diesel, an fabricaţie  iulie 2006.

      Computerul de bord a fost afectat din cauza apei iar acum motorul nu funcţioneazã decât în 3 pistoane. Computerul nu permite decât doar 3 injectoare sã funcţioneze (menţionez cã motorul este unul Ford şi nu Volvo). Dacã este resetat funcţioneazã bine o perioadã iar apoi problema revine. Eu locuiesc în Olanda iar mecanicul mi-a spus cã trebuie sã schimb computerul cu unul nou. Toatã operaţiunea mã costã aproximativ jumãtate din contul maşinii. Am înţeles cã se poate schimba şi cu un computer la mâna a doua dar cei de aici nu se bagã.

      Întrebãrile mele sunt :

      Este computerul de vinã sau alta este problema?

      Poate fi schimbat computerul avariat cu unul la mâna a doua ? 

       Pot face eu asta şi cum? 

       Este adevãrat cã dacã nu urmez paşii de instalare pot bloca toatã maşina? 

     Vã mulţumesc anticipat! 

                            Ciprian. 

        

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi se pare cam aiurea explicatia. Un calculator afectat de apa ori functioneaza ori nu. Probabil la tine  nu face contact ceva cum trebuie. Daca era "busit" aparea eroarea respectiva imediat dupa ce stergeai erorile/eroarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta se manifesta de obicei cand nu ai contact calumea la unul din injectoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua am un volvo v50    1.6   motor  din 2009 cumparat acum 2 ani din belgia .totul este ok ,dar de vreo saptamana simt miros de gaze in interior .ma poate ajuta cineva ??!!!  multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now