Petrutmiron

faza scurta nu functioneaza

6 posts in this topic

am volvo s60 2002 . e din anglia si are faza scurta automata ..cand dai cheiei se aprinde singura  ..nu poate fi stinsa  .. mi-a aparut ieri in bord bulb failure dipead beam ...era ars becul de pe partea dreapta , am dat sa il scot si am atins firele intre ele si acum acele fire nu mai au deloc curent ..la am facut  si la partea stanga si acum nu mai am faza scurta deloc ..m-am uitat la sigurante in dreapta la panou ...e chiar prima pentru faza scruta  dar siguranta de acolo nu are treaba pentru ca nu vine nici un fir la ea ...am inteles ca masina are undeva un releu pentru faza scurta .

ce as putea sa fac ? va rog care  ma puteti ajuta :)

Edited by Petrutmiron

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa ai sigurante separate pentru faza scurta stanga si dreapta, iar la unele modele mai exista si o a treia pentru faza scurta. Toate 3 sunt la rand. Mai ai o siguranta mare cu 4-5 craci in CEM care se ocupa de faza scurta. Vezi aici care este http://www.justanswer.com/volvo/5dzhn-volvo-s80-headlights-wont-work-the-hi-beams-do-checked.html

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai panoul pe care mi lai trimis tu e în portbagaj  ?  Acesta e ?

20160424_190729.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-Am găsit sub bord ...pai și ce trebuie sa fac ? Sa schimb releul acesta ?  Sau ?

20160424_194218.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puteai sa folosesti google translate, daca nu stii engleza. Acela din portbagaj este REM-ul si nu are treaba cu farurile. CEM-ul se afla sub volan. Si nu este un releu, ci un "shunt", un fel de siguranta. Ai si releu, dar nu se arde ala asa usor de la un scurt. Mergi mai bine la un service, ca poti strica mai multe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok Ok ..Mulțumesc mult :) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now