BogdanVLV

Problema geam sofer

4 posts in this topic

Salut,

Am un Volvo S40 din 2002, 1.9D, 75kw si am intampinat urmatoarea problema: acum cateva zile am lasat geamul de la sofer jos si acolo a ramas, nu a mai vrut sa se ridice deloc. Am fost la un service si au constatat o mica problema a motorasului care angreneaza macaraua, in sensul ca rotita angrenata, care este de plastic s-a tocit. Mi-au ridicat geamul si mi-au recomandat sa nu il mai las jos pana cand nu schimb macaraua. Problema este ca acum butonul functioneaza invers, daca vreau sa las geamul jos, trag butonul in sus, iar daca vreau sa il ridic apas pe el.

V-ati mai confruntat cu o astfel de problema? Cum ati rezolvat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil a luat-o sufa de actionare pe partea cealalta sau au pus invers sufa pe rola

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Bogdan,

Cel mai probabil este ca problema sa fie sufa, cum spune colegul Midnight Caller mai sus. Eu unul m-as duce inapoi la service sa remedieze ce-au busit.

Pentru angrenajele din plastic, as apela la utilizatorii de pe forum care ofera piese SH din dezmembrari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. Am la 100lei doar motorasul,150 tot mecanismul actionare geam...din dezmembrari...in cazul in care nu rezolvi problema. O zi buna!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now