Sign in to follow this  
Followers 0
Guest alex1960

ce reprezinta insemnul de la VOLVO

12 posts in this topic

Nu m-am gandit niciodata la varianta ta: "Man cu centura pusa", ci numai la Man.

Interesant!

Share this post


Link to post
Share on other sites

semnul volvo nu inseamna"man" :o si nici centura pusa ???! in 1927 cand aparea primul automobil volvo nu existau centuri!

Acesta este un simbol folosit de vechii alchimisti pentru a denumii elementele chimice in cazul acesta reprezinta FIERUL (avand sensul de putere, forta), Suedia era renumita atunci pentru otelul sau.

si cum volvo vine din latina si inseamna a rostogolii cu sensul de a se misca, avem conceptul care a pus bazele autoturismelor volvo: a misca sau miscarea puterii/puternica

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai inceput s-o zici, zi-o pana la capat:

- Semnul reprezinta planeta Marte sau metalul relativ planetei Marte adica fierul.

- Emblema a fost folosita, cum ziceai si tu, pentru a reprezenta calitatea metalului folosit in construirea masinii.

- Si in final, in latina, Volvo inseamna "I roll" de unde si definitia emblemei in doua cuvinte: "Rolling Strength".

PS: Emblema reprezinta si semnul masculin adica "man" cum zicea alex1960

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai inceput s-o zici, zi-o pana la capat:

- Semnul reprezinta planeta Marte sau metalul relativ planetei Marte adica fierul.

- Emblema a fost folosita, cum ziceai si tu, pentru a reprezenta calitatea metalului folosit in construirea masinii.

- Si in final, in latina, Volvo inseamna "I roll" de unde si definitia emblemei in doua cuvinte: "Rolling Strength".

PS: Emblema reprezinta si semnul masculin adica "man" cum zicea alex1960

daca vrei tu sa reprezinte si "man" ok! volvo nu spune nimic de aceasta semnificatie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu as zice ca semnul are legatura cu potenta masculina.  ;) Parca n-ar fi adresat balerinelor, nu? :D. No offence.

@ GOSPODINE rovercordoba, ti si srbbski? Ja sam rumun, dar am o mare simpatie pentru sarbi si compasiune pentru ce li se intampla. Am crescut langa ei, cu ei, si in cultura lor, la noi in Banat. Jiveli Serbia!!!

P.S. Imi cer scuze moderatorilor pentru postul meu fara legatura cu subiectul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare cu opinia lui...........eu am invatat filosofia Volvo datorita binevointei unei doamne.........asa ca nu i-ti impartasesc parerea deloc........consider ca o doamna,domnisoara care sofeaza un Volvo pe langa puterea pe care o emana [ nu neaparat doar datorita masini dar SI].....mai e la fel de misterioasa ca aspectul fiarei pe care o conduce.....und ist auch sehr sexy :laughing6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opus, trebuie sa-ti dau dreptate. Cam asa se intampla cu tipele care conduc un volvo. Si daca ma gandesc bine in State sunt foarte multe posesoare, lucru care nu le transforma deloc din feminin in masculin. :D (si imi cer si scuze fata de doamne/domnisoare)

Asa ca ma corectez: cred ca de fapt masina emana potentza. Si se adreseaza celor care o percep asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@opus 

Multumesc pentru compliment  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

un suedez mi a spus despre volvo:^mereu masculin un pas inainte^si nimic despre marte sau alte prostii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0