yachtmanblue

Tramlining - transfer socuri denivelari in volan

12 posts in this topic

Ca proaspat detinator de Volvo S60 ma confrunt cu o problema si daca s-a mai intalnit cineva cu, comportamentul de mai jos va rog sa schimbam opinii...

Din ce am citit pe forumuri pare sa fie vorba despre fenomenul de tramlining, prin care la rularea pe un drum cu denivelari socurile socurile se transfera in volan si il fac sa se miste stanga-dreapta, iar daca rulez pe o sosea ce are formate santuri in asfalt nu foarte adanci, trebuie sa fiu atent caci efectiv imi "fura" volanul din mana. Din ce am citit efectul ar veni de la jantele pe 17" echipate cu anvelopele Pirelli P6000. Pe masina eu am FULDA  Sport SportControl 235/45 R17.

Cunoaste cineva aceasta situatie din cauza anvelopelor sau, comportamentul a avut la baza o problema mecanica ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, sa inteleg ca pe un drum cu denivelari cand pui frana fuge volanul st-dr?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

am facut si un filmulet. rulam in trapta intai pe un drum nasol cu piatra cubica... acelasi lucru mi se intampla si la 40 -50 km/ora pe drum plombat. Si la franare trage uneori stanga sau dreapta....

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Amortizoarele fata au in partea superioara o bucsa intr-o flansa de cauciuc. Cand se uzeaza rau apare simptomul tau! Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa verific imediat ce reusesc sa ajung si la service.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma indoiesc ca e o problema , asa face si a mea v60 my2012(150k km) si a mamei v60 my2016. 

Sistemul difera fata de s60 <2009

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 minute, Cristi Muresan a spus:

Ma indoiesc ca e o problema , asa face si a mea v60 my2012(150k km) si a mamei v60 my2016. 

Sistemul difera fata de s60 <2009

Ma bucur sa citesc feedback-ul tau. :) La inceput m-am panicat un pic, caci comparam cu Octavia pe jante de 16 care nu are un astfel de comportament la denivelari.

Dupa ce am cautat informatii pe net... am inteles fenomenul ce pare a fi normal... se regaseste si la alte marci cum ar fi bmw.

Edited by yachtmanblue

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fenomenul apare la toate masinile cu roti mari sau anvelope late

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mai ales la cele cu tractiune fata daca aplici si putina acceleratie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

O patesc si eu la S70 pe 225/45/17-uri

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate la Volvo ca la VAG sta lipit un golf cu roti pe 18.

Oricum e bine sa fie verificata geometria și bucsile portfuzeta spate, alea când îmbătrânesc devine instabila masina . Eu cu 17" și 235 la s40 nu pățesc nimic sta dreapta pe strada, la s80 cu 19" dădea puțin din fund dar cu 18" era ok.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut .... a-ți mai aflat de ce nu sta masina pe strada? Am cumpărat un xc60 2012 acu 4 luni ...și am văzut tractoare de alea românești vechi la care nu dansează asa volanul ... mii greu sa cred ca e normal...e posibil sa fie caseta de direcție...sau sa caut bucșe uzate....

Ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now