Guest silvianr

consuma mult si este lenesa

2 posts in this topic

am un S40 din 1999, 1.8 benzina si in general sunt multumit;

problema este ca imi consuma foarte mult(14-15 in bucuresti) si este si lenesa - nu are demaraj deloc; am fost cu ea la Volvo si au pus-o pe tester (verificare completa) si mi-au spus ca nu da nici o eroare; si totusi consuma foarte mult si nici nu se "infige"; consuma mult chiar si afara din bucuresti; am schimbat bujiile, am verifivat fisele si sunt OK; ceva timp am trait cu senzatia ca este o problema cu debitmetrul de aer, dar nu are debitmetru; are doar un senzor pe galeria admisie;

are cineva vre o idee ce are masina asta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Cum sa nu aiba debitmetru ? TOATE masinile pe injectie au debitmetru, este o piesa ca un "tunel" intre filtrul de aer si furtunul de cauciuc care duce in clapeta de acceleratie. Poate fi si din debitmetru, insa ar trebui sa-ti dea cod de eroare.

    Lenesa este pana in 3000 de ture, cand incepe sa aiba cuplu. Un motor aspirat "traieste" de la 3000-3500 de turatii in sus, incearca sa o calci si peste sa vezi ce se intampla.

    Din cate stiu, masina ta ar trebui sa scoata undeva pe la 10 secunde 0-100. Da-i a 1-a pana la 50, da-i a doua pana la 100 si vezi daca asa e. Doar atunci poti zice ca e "lenesa".

    Tine-ne la curent !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now