Sign in to follow this  
Followers 0
cordunex

Schimbat kitul de semeringuri la cutia de transfer Haldex

11 posts in this topic

Salutare !

Sunt posesor de curand al unui XC70/ 2007motor D5/ 185CP si va cer parerea daca e f complicat pentru un mecanic tip "hobby" sa inlocuiasca kitul de semeringuri la cutia de transfer Haldex? sau trebuie apelat la reprezentanta Volvo?

Multumesc.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca te referi la unghiular, Haldex-ul e DUPA cardan. Unghiularul iti ia cam 1h30 sa il dai jos daca stii ce ai de facut. Ia TOATE simeringurile daca tot te apuci de treaba, pe original te duc undeva la 500-600ron si inca 100ron uleiul din el

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e treaba grea însă ai nevoie de ceva scule speciale gen pistol pneumatic și elevator. Pe groapa sau cric este criminal de lucrat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe groapa e greu, pe cric e de-a dreptul riscant si imposibil. Daca tot te muncesti schimba si kitul de bucsa unghiular si mai adaugi la sculele mentionate de G un flex si o gheara de extras rulmenti ca solutie daca e incapatanata si nu iese din cutie

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am eu niste simeringuri originale , am platit 400+ lei pe ele , daca le vrei , sa zicem ca iti cer 50 lei ... sunt noi si doar unul e desigilat , dar ar trebui sa verifici diameterele intai . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
4 hours ago, Cristi Muresan said:

Am eu niste simeringuri originale , am platit 400+ lei pe ele , daca le vrei , sa zicem ca iti cer 50 lei ... sunt noi si doar unul e desigilat , dar ar trebui sa verifici diameterele intai . 

Ok, as vrea daca spui ca sunt originale pentru XC70...si daca imi spui niste cote sau coduri voi verifica... Nu am cum sa verific direct pe masina decat cand ma apuc de lucru.,

Multumesc,

O zi buna!

Edited by cordunex

Share this post


Link to post
Share on other sites
18 hours ago, Midnight Caller said:

 

Cred ca te referi la unghiular, Haldex-ul e DUPA cardan. Unghiularul iti ia cam 1h30 sa il dai jos daca stii ce ai de facut. Ia TOATE simeringurile daca tot te apuci de treaba, pe original te duc undeva la 500-600ron si inca 100ron uleiul din el

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Asa este... invat si eu... :) e cutiuta aceea mai aproape de motor! Tks Uleiul trebuie sa fie unul anume sau obisnuit de transmisie?

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ulei original vovlo .

Am sa caut piesele si iti transmit codurile si cotele.

Eu le-am cumparat pt. v70 si au adus pt awd .

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 6/25/2016 at 0:41 AM, Midnight Caller said:

Nu ma grabesc dar sper sa nu uiti de mine... :) Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat , haide ca le caut acuma ! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0