Andrei1891

volvo s60 deal bun sau cu probleme?

3 posts in this topic

Buna seara,

Mă numesc Andrei. Am gasit de vânzare un Volvo s60 D5 2.4 diesel 205CP din 2010 cu 98000km la pretul de 11700€.

Masina a avut si istoricul scos de la reprezentanta peste care m-am si uitat si am verificat-o si la casele de asigurări si nu a fost găsită nicio dauna.

Credeti ca ar putea fi un deal foarte bun si sa fi dat norocul peste mine sau e posibil sa fie ceva putred la mijloc? Cam care are fi probleme des întâlnite la acest model?

Va multumesc si astept cu interes răspunsuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

La km aia , un deal bun as spune , singura problema ar putea fii cutia automata, dar la km aia , nu prea se strica daca dupa achizitie ii schimbi urgent uleiul (asta presupunand ca nu a fost schimbat).

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Daca esti convins de istoric (si implicit de nr de km) si cutia nu face figuri, go for it. Pretul este bun si masina probabil este foarte misto.

Problema e ca la Volvo 90% din masinile de afara au km dati inapoi si nu se poate certifica lucrul asta (adica nu se verifica din cheie ca la alte marci). Daca este din tara, sau macar de cativa ani in tara... ar trebui sa fie ok.

Intrucat Cristi doar ti-a mentionat, cutia poate avea urmatoarele bube: smucitura in momentul trecerii in treptele R D (comuna Volvo, 'toate face asa' si improbabil sa fie corectata), intarziere la schimbarea treptelor (asta nu e foarte in regula si cica se poate corecta printr-un schimb de ulei), smucit/huruit la schimbarea in treapta inferioara (adica in frana de motor). Daca cutia da socuri in mers.. mai bine-ti iei Logan. Apropo de ce ti-am spus mai sus cu mica smucitura, din limitata mea experienta cu Volvo si cutiile lor automate, toate masinile pe care le-am condus prezentau aceasta mica 'impulsionare' :)). De asemenea.. toate fusesera intretinute corespunzator si primisera 1/2 schimburi ulei cutie (dupa nr de km pe care ii au). 

Bottom line, verifica bine masina si incearca sa gasesti: a) un Volvo cutie automata care stii ca merge ok ca sa vezi cum se comporta (si sa poti compara asta cu masina pe care vrei sa o iei) sau B) pe cineva care conduce un Volvo automat si care o poate verifica pentru tine.

Cam atat imi trece prin cap deocamdata. Multa succes in cumparare si te asteptam sa revii cu poze. :D

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now