Sign in to follow this  
Followers 0
Safety

Grup spate xc90 d5

20 posts in this topic

Salutari 

Am făcut o verificare la diferențialul  de pe spate și am observat ca  la  planetara dreapta în partea din interior s-a scurs lichidul din diferential,am ridicat fiecare roata în parte de pe spate și am observat ca se aude un zgomot din dif  ca și cum ar atinge ceva,acest zgomot sigur se aude din cauza ca nu mai am lichid cat trebuie în diferențial ori vreun rulment....Acum as dori sa aflu cum se completează uleiul în dif și pentru a schimba rulmentii ,simeringuri trebuie dat diferențialul jos sau are locaș de vizitare...mulțumesc anticipat  pentru celelalte răspunsuri sa aveți un weekend  plăcut. ..

Doamne ajuta 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru simeringuri nu e necesar sa dai diff-ul jos. Pentru rulmenti trebuie.

Uleiul il completezi pe la surubul de umplere de pe el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Acum 29 minute, Midnight Caller a spus:

Pentru simeringuri nu e necesar sa dai diff-ul jos. Pentru rulmenti trebuie.

Uleiul il completezi pe la surubul de umplere de pe el.

M-am băgat pe dedesubt dar sincer nu pot sa îmi dau seama care e șurubul de umplere...am văzut șuruburi  ptr un capac altceva nu...trebuie ceva special sau orice ulei pentru diferențial din comerț e bun...mulțumesc  mult 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti trebuie ulei original cod 1161620. E cam 100-120ron litrul si iti trebuie un bidon din care pui cam 500ml

Sent from my D5503 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Alexii este un singur surub de umplere . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mobile atf 3309 pentru cutie automata
Pentosin chf 11s pentru servodirectie
1161620 pentru diferential spate
Toate astea pentru  volvo xc90 2.4  d5 163hp  fabricație 2005....sunt bune toate astea ca as vrea sa le comand din tara ca în Anglia  am găsit dar nu toate și mult mai scumpe ca din România .....ms o săptămână  ușoară sa aveți. Doamne-ajută..

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt servodirectie 30741424, Ia-ti DOI litri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care ar fi originalul ulei pentru cutia de viteze?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care ar fi originalul ulei pentru cutia de viteze?

 

 

 

Am găsit codul asta ptr ulei original la transmisie 1161540....e ok?

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ok dar poti pune Mobil 3309 care e acelasi lucru si e la jumatate de pret

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze ca revin pe aceeași problemă  dar încă nu am reușit sa găsesc șurubul de umplere ....va rog sa detaliați un pic pe unde ar fi la diferențialul  spate șurubul de umplere ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

La unele modele e pe laterala stanga (roata stanga spate, langa el mai e un surub, ambele cu cap de 13). La altele este spre spatele masinii. Iti va trebui si o pompa sa extragi ce ulei mai e pe acolo cu un furtun subtire si apoi un furtun si o palnie sa il umpli

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca sunt ."blondă " nu am găsit șurubul ptr diferential  am atașat 2 poze cu ce am găsit după descrierea lui Midnight caller....e vreun șurub din ele ce îmi trebuie mie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai omule. DIFERENTIALUL E IN SPATE. Tu ai facut poze la UNGHIULAR sau CUTIA DE TRANSFER. Mergi dumnezeului la un service ca fara suparare esti neinitiat si mi-e ca mai rau faci prostii pe acolo. La unghiular nu ai surub de golire ci doar de umplere si e deasupra planetarei dreapta, sus, cap de 13

Sent from my D5503 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu tot respectul  pozele sunt făcute la puntea spate ce se vede acolo e planetara spate stânga în a prima  poza sunt 2 șuruburi care sunt intre haldex și grup în a 2a poza este un șurub deasupra planetarele stânga spate.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aceeasi piulita de plastic de reglaj o regasesti la unghiular la planetara dreapta. Exact de acele 2 suruburi dintre Haldex si grup vorbeam mai sus. Cum le privesti din stanga, cel dinspre fata masinii este cel de umplere al Haldex-ului, iar cel din spate este de umplere al grupului.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 2 minute, Midnight Caller a spus:

Aceeasi piulita de plastic de reglaj o regasesti la unghiular la planetara dreapta. Exact de acele 2 suruburi dintre Haldex si grup vorbeam mai sus. Cum le privesti din stanga, cel dinspre fata masinii este cel de umplere al Haldex-ului, iar cel din spate este de umplere al grupului.

Mulțumesc  mult ...Maine ma bag la schimbat lichidul din diferential și cel de la cutie ,dar nu au legătură între el Haldex-ul și dif spate adică la lichid ma refer.....weekend  plăcut sa aveți ...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 08/07/2016 at 10:10 AM, Midnight Caller a spus:

Salut ....in fiecare zi când vin de la servici ma tot învârt pe lângă al meu volvo mai verific și când vad ceva ce nu-mi  place și vreau să-l  schimb vin pe forum și tot întreb de cate una cate alta și vreau sa le mulțumesc mult celor care ma ajuta cu răspunsuri la problemele mele și îmi cer scuze celor pe care i-am deranjat cu întrebări plictisitoare.

   Și acum revin la problemele mele ...as vrea sa schimb simeringurile la diferențialul spate unde intra planetarele poate ma ajuta cineva cu un cod ceva...mulțumesc ....Doamne-ajută      

     Nu știu ce s-a întâmplat  de a rămas sus memorat :

La 08/07/2016 at 10:10 AM, Midnight Caller a spus:

 

 

Edited by Alexii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0