Midnight Caller

POLITIA si MITA... You can't have one without the other ;D

18 posts in this topic

M.C. propun un nou sondaj, care sa sune asa: ´´Ati dat vreodata spaga/mita politistilor din Romania?´´ Ea am dat spaga doar la politistii unguri, ca ´´cica´´ am depasit viteza pe autostrada. Alti hoti la drumul mare..

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasai frate sa faca si ei burta mare :) ca daca nu se dadea mita eram pieton de mult :) si fara drept de a mai da pentru permis vreodata ... :) iar eu as propune la intrebarea daca ati dat mita politiei rutiere urmatoarele raspunsuri:

a) da, sub 50 ron

B) da, intre 50 ron si 1000 ron

c) da, peste 1000 ron

d) da, dar nu mai tin minte de cate ori si ce sume

eu as bifa C si D ca ultima data in Tandarei m-a luat la intrare in oras cu 210 :) la ora 3 noaptea. si bifez C ca fara 1000 ron nu mai aveam si acum permisu :)

Cheers.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...as adauga si:

e) o bancnota de 100/200 Euro  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si va simtiti mandri de ce-ati facut ? :) Dormiti mai bine noaptea daca va ganditi ca poate la intrarea aia in oras alerga un copil dupa minge si-l faceati zob ?

In loc sa recunoastem ca am gresit, scoatem repede ca$$$h-ul, ca stim ca "merge".

Think again...

Share this post


Link to post
Share on other sites

M.C., aici nu e vorba de mandrie/rusine. Daca un politist (in cazul meu politist din Ungaria pe autostrada) care te opreste pe dreapta pt anumite ´´contraventii´´ si-ti spune ceva de genul:´´Se poate rezolva amenda care e mare (in cazul meu, fiind noapte ora23 si ceva, trebuia sa raman in Ungaria pana a doua zi, ca sa platesc amenda) si altcumva´´, adaugand si faptul ca au salariile mici, iar aici au dreptate, cum, Doamne iarta-ma, sa nu-l ´´ajuti´´pe politist, care a iesit la un bacsis si sa te ajuti si tu pe tine?? Cine da spaga din placere??Eu, nu!!

Iar eu in noaptea aia n-am dormit bine, de nervi,desigur, ca m-a ´´golit´´unguru de 50Euro... mama lui...Si pe cuvantul meu, ca nu am depasit viteza legala!!! Au iesit baietii la ciubuc...si m-au vazut cu nr. de Romania.

Share this post


Link to post
Share on other sites

reiterez:

ora 3 dimineata. iar la intrare in Tandarei ai vizibilitate potop, doar radarul nu-l vezi ca se baga in Petrom. ca nici eu nus un killer pe strada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si va simtiti mandri de ce-ati facut ? :) Dormiti mai bine noaptea daca va ganditi ca poate la intrarea aia in oras alerga un copil dupa minge si-l faceati zob ?

In loc sa recunoastem ca am gresit, scoatem repede ca$$$h-ul, ca stim ca "merge".

Think again...

bine punctat!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Copil putin probabil sa intalnesti noaptea. Dar la fel de bine poti sa dai peste un animal si tot....zob te faci.... Mi se pare cel mai riscant sa mergi cu VITEZA NOAPTEA! Pe langa faptul ca ai vizibilitatea redusa si reactiile iti sunt incetinite!!!! Nu se intampla MINUNI la viteze mari ci numai NENOROCIRI!

Share this post


Link to post
Share on other sites

credeti ca numai acasa se intinpla asa ceva? .......... de ex in spania acum 1 saptamana au arestat 30 de ´´militieni´´ in frunte cu seful politiei locale ,pentru diverse fapte ....... toti erau din  acelasi oras ,coslada, si credeti ca o sa pateasca ceva ? va spun eu ca e la fel ca la noi ...... in maxim 1 an sunt toti in libertate .asta e in toata lumea traiasca maria sa spaga si preamaritele ´´pile´´.

Share this post


Link to post
Share on other sites

reiterez:

ora 3 dimineata. iar la intrare in Tandarei ai vizibilitate potop, doar radarul nu-l vezi ca se baga in Petrom. ca nici eu nus un killer pe strada.

app de condus noaptea,saptamana trecuta am fost la un curs de fiziologie,in care d-l doctor spunea asa:

-ora 2-3 noaptea: temperatura corpului atinge cel mai scazut nivel;este ora de criza,cu scaderea maxima a capacitatii de concentrare;este ora la care se produc cele mai multe ACCIDENTE DE CIRCULATIE(de 6 ori mai multe decat in cursul zilei) sau accidente de munca.

-ora 3-4 dimineata: se remarca cea mai mare neindemanare

-ora 4-5 dimineata: cea mai scazuta tensiune arteriala

-ora 5-6 dimineata: apare hormonul de stres <cortizolul> ,care determina refacerea tonusului diferitelor organe interne si revenirea la normal a circulatiei.

CONCLUZIE: gandeste-te de 2 ori inainte sa te urci la ora 2 noaptea la volan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eram urcat de pe la ora 12 :) nu m-am urcat la 2 :)

dar sa stii ca e pe bune faza aia cu cortizolul ca eu daca nu adorm pana pe la 5 6, dupa ora 7 is deja fresh ca si cum am dormit deja... deci stie ce zice doctorul ala... dar eu am zis ca am dat spaga la politie, sa ramanem la subiectul asta :)

nu sa ne judecam unul pe altu, cu judecati de mare valoare, ca fiecare la un moment dat a facut gafe de astea.

peace!

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu o lua ca pe o judecata,ia'o ca pe un sfat  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte tare alexu :P

pe sistemul: "ia-o cum vrei, dar ia-o sus, ai mei sunt ai mei, restu sunt restu sau nu's"

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma rog,nu inteleg de ce te-ai atacat asa,eu am spus ce invatasem,culmea,cu cateva ore inainte sa citesc postu' si mi s-a parut potrivit sa postez....

accepta-mi te rog umilele scuze daca te-am jignit in vreun fel...  :(

aaaaa,si inca ceva...daca te-am "citat" nu inseamna ca ma refeream strict la tine,era pentru simplu fapt ca tu ai "pomenit" de ora 2 noaptea(ora la care ,cum spui si tu,nu te urcase-si la volan  :-[ ),moment in care eu mi-am amintit respectiva judecata ...,dar asta era asaaa,ca fapt divers!!!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

... dar eu am zis ca am dat spaga la politie, sa ramanem la subiectul asta :)

Republica Moldova, Chisinau, ora 23:00, trecuse cam vre-o 4 ore de cand bausem 1 bere. Ma opreste politia la care imi spune actele la control. Eu ca tot omu nu zic nimic si ma bag sa caut actele la care politaiu baga capu si gatu si umerii pe geam si ma intreaba ati spus ceva si da sa ma miroase. .... discutii discutii discutii etc. ... finalul: amenda pentru condus beat la volan 900 lei md (apx 60 eur) PLATIT SPAGA 300 LEI ROM. (ma si grabeab si eram cu cineva in masina care nu trebuia nici decum sa fie vazuta pe la politia rutiera a capitalei RM asa ca am platit ca nu aveam incotro si cand zic platit (AM DAT SPAGA FRATILOR MAI SCUMPA DECAT AMENDA) sa mai pomenit pe undeva asa ceva? astia din moldova sunt dea dreptul hoti iesiti la drumu mare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moldovenii is hoti ? Daca pateai asta in Romanica, daca nu cunosteai pe cineva in politie care sa intervina pentru tine la un telefon si sa decartezi peste 1000 1500 ron nu faceai nimic, decat semnai de luare la cunostiinta si ulterior de luare in primire la camera de hotel (jilava).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now