Sign in to follow this  
Followers 0
dr_skepsys

Sunet puternic la virare

4 posts in this topic

Salut prieteni,

Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Azi m-am trezit cu o problema noua la batrana masinuta. La un viraj de 90 de grade pe la Izvor am auzit un "vajait" puternic care a durat pana am indreptat rotile. Ajuns acasa am vazut ca facea la fel si pe loc sau cu viteza 1a, daca rotesc de volan stanga-dreapta. Volanul insa merge la fel de usor ca innainte.
M-am speriat ca iar a picat ceva - precum pompa de servo - si nu am apucat sa fac milionul de kilometri propus.
Cand m-am uitat in vasul cu lichid pentru servo....uscat; ultima picatura ramasa pe tija mi-a cazut mie pe pantaloni.
Rusinat va intreb, am nevoie sa merg la mecanic sau este suficient daca pun eu si fac plinul la loc ? Cat lichid si de care ma sfatuiti sa cumpar ?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa plinul poti pune orice Dexron 2 sau Dexron 3 (de preferat Dexron 3), si urmareste pe unde iti pierde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult Alex de info.
Ma gandeam sa incerc la un peco de langa mine daca au. E o cantitate precisa sau doar urmaresc semnele de pe tija ?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 5 ore, dr_skepsys a spus:

Multumesc mult Alex de info.
Ma gandeam sa incerc la un peco de langa mine daca au. E o cantitate precisa sau doar urmaresc semnele de pe tija ?

 

Urmareste semnele de pe tija , este evident ca ai pierderi deci daca umpli borcanul are pe unde iesi (incearca sa il pui totusi pana la semnul de full cold , daca motorul e rece , si full hot daca e cald)

Pierderile astea pot fii nesemnificative dar daca in timp nu ai verificat lichidul (1 /2 ani) ai ramas cu putin . Eu nu am rezolvat problema (la v70) dar verific cam odata la jumatate de an , si am pierderi de ~100 ml .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0