Sign in to follow this  
Followers 0
george_s40

Eroare SRS(intinzator centura)

14 posts in this topic

Salutare.

volvo S40, 2005, 2.0d- a fost schimbata centura sofer deoarece cea veche era blocata. Am pus diagnoza dupa inlocuire si mesajul e: intindere centura stanga spate, semnal mic, permanent.

Se poate ca noua centura, luata de la un coleg de pe forum sa nu fie buna? 

Eroarea nu se sterge. 

Masina cred ca a fost implicata intr-un accident minor, de aceea, intreb daca in afara de centura veche ar mai fi trebuit schimbat si altceva?

multumesc

image.jpeg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoate mufa galbena din centura si pune o rezistenta de 2.2-2.8 ohm si vezi daca se sterge eroarea. De acolo tragi concluzia ce anume este stricat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa ii stergi eroare din SRS(modul) dar cu DICE nu merge.Posibil sa iti fi dat una "obosita" insa  se vede clar ce cum ,daca te pricepi...Dar chiar asa?!:o

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc baieti.

Cipilika mi-a zis sa schimb senzorul din stalp, daca am schimbat deja centura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu placere .Am o mica corectura de facut. Daca ai schimbat centura sofer ,asta insemnind  integral ,adica ai doi declansatori pirotehnici  este ok .Din  repezeala  nu am vazut  ca ai eroare pe centura spate pasager care nu are treaba  cu centura fata stinga .

Te informase Ionut cum poti testa asa mai neortodox  si 2.4 Ohm este valoarea exacta  dar vis a vis de centura spate  unde ai eroarea pe tester. Daca masina a avut eveniment  trebuie in final sa stergi eroarea  dupa modul SRS care din ce stiu nu merge cu DICE(clone) decit daca schimbi modului,insa merge cu alt tester fara inlocuire modul SRS daca ai deschidere "saci" la prima treapta.

In fine ,sper sa ai ceva probleme de conectica pe centura spate si  dupa un reset din  Delphi sa devii vesel si linistit.:)

Edited by 1984

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg, deci centura spate spate stanga nu e centura sofer? Asa credeam. O sa ma uit la conectori, o sa incerc sa sterg eroarea si daca nu merge o sa iau un modul nou.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti sa imi dai un pic numarul tau sa te intreb cate ceva

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 11 ore, george_s40 a spus:

Inteleg, deci centura spate spate stanga nu e centura sofer? Asa credeam. O sa ma uit la conectori, o sa incerc sa sterg eroarea si daca nu merge o sa iau un modul nou.

Pai daca scrie SPATE STANGA.... cu sa fie la sofer????? Daca soferul ar sta in spate stanga, pasagerii ar sta in portbagaj....

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tare asta Ionele. Și dacă da eroare pe rândul 3 de scaune e de la suportul de bicicleta ? :)

Sent from my SM-G935F using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mu e de gluma baieti. Mihai zice ca asa e denumirea: intinzator centura spate stanga e intinzatorul de la centura soferului din stalp. Onsa ma uit maine dar nu cred ca centurile spate au intinzatoare, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care Mihai? Centurile spate au capse pirotehnice. A ma si dat testerul ala in limba romana si eroarea asta este tradusa ok, spre deosebire de altele si cu toate astea, se uita la centura stanga fata ( adica sofer).  Deci: tu ai o problema la centura stanga spate, adica cea de pe locul din spatele soferului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare. 

Problema era de la intinzatorul centurii spate stanga. Multumita baietilor de pe forum am rezolvat problema. Schimbat intanzatorul si resetat eroarea. 

Multumesc.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0