Sign in to follow this  
Followers 0
Guest ratacta

sal ....... am o mica intrebare

4 posts in this topic

tin sa precizez ca am permis de multi ani dar nu am condus  decat vreo 6-7 luni ,si atunci un renault 19 .acum am un s40 motor de 16oo  .la plecarea de pe loc am mici probleme dar asta cred ca o sa o rezolv cu practica, intrebarea e alta dupa ce o frec un pic prin oras se simte un miros de incins  dar se simte bine ,cineva mia zis ca ar fi de la ambreiaj ca nui dau drumul la timp . asi dori sa aud si parerea voastra .... daca nu cer prea mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se merge cu ambreajul apasat. Cred ca tu asa faci si de aia miroase. E normal sa faca asa in conditiile de mai sus, dar risti sa distrugi ambreajul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

99% e din ambreaj. Ar trebui sa miroasa a ebonita incinsa...Pt. ca nu ai condus de mult se creaza o stare de frica ca la frinare moare motorul...si atunci cam toti stau cu piciorul si pe ambreaj, sa fie acolo in caz de...Dar poti sa pui si mina pe roti cind opresti sa vezi daca sint calde tare nu cumva sa-ti ramina blocata o placuta de frina; asta ar trebui sa o simti si pe volan

Share this post


Link to post
Share on other sites

da sigur e de la ambreiaj  azi nu am mai avut asa probleme la plecare si nu sa mai simtit mirosul . multumesc pt raspuns

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0