Sign in to follow this  
Followers 0
RaduMC

Ulei motor S60 Drive 2012

11 posts in this topic

Salut,

Sunt de 1 an de zile posesor al unui S60 2012, motor Drive, si am urmatoarea situatie (ca idee nu ma pricep deloc tehnic la masini) :

Anul trecut cand am facut revizia de dupa cumparare, mi s-a recomandat ca fiind mai bun uleiul Castrol Edge 5w30 (normativ C3). Acum, cand vine timpul unei noi revizii, distribuitorul de la care am luat piesele, site-ul Castrol cat si cartea tehnica a masinii imi recomanda Magnatec 5w30 (normativ  A5/B5) (acesta mi s-a prezentat in mai multe randuri ca fiind mai slab calitativ).

Mecanicul mi-a recomandat daca am filtru de particule sa folosesc tot Edge, daca nu sa trec pe Magnatec.

Intrebarea este daca a fost in vreun fel afectat motorul pentru ca am folosit alt tip de ulei recomandat, si pe care varianta ma sfatuiti sa merg.

 

Va multumesc,

Radu Ciobanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica si tu care din ele are sulphated ash mai mic, si norma WSS-M2C-913B minim, si pe ala il pui. Noi folosim doar Magnatec Professional A5 (atentie, Professional, nu simplu) pe acest motor.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti recomand sa schimbi mecanicul in primul rand si sa tragi 2 randuri de palme celor care ti-au spus ca A5/B5 este mai slab ca C3-ul . O avea alta densitate probabil si din cauza asta o fi mai slab . :)))) 

La motorul asta se foloseste un singur tip de ulei si anume 5W-30 A5/B5, dupa preferinta poti pune Total sau Castrol, de la Castrol se foloseste uleiul cu sigla FORD denumit Magnatec Professional, poarta aceasta denumire de Professional pt ca este un ulei mai special, folosit de obicei in reprezentante (Ford, Volvo, Jaguar, etc) si mai are avantajul de a fi MADE IN GERMANY  .

ford-castrol-magnatec-professional-a5-5w

La motoarele noi nu e bine sa te joci cu uleiul, nu vb de ulei de floarea soarelui vs ulei de palmier iar cartofii prajiti au un gust dubios ci de reparatii costisitoare cauzate de un mecanic prost . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

+1 pt detaliere, sunt de pe telefon in trafic. E fix uleiul despre care vorbeam mai sus

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

de88d916b8cb61fa08c9b35770690c49.jpg

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

1e781fff465414b69ab54e74bcc3e8db.jpg

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta-i bun si daca nu pune Castrol , nu ? Ca voi m asperiati tot timpul cu uleiurile ...

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic Castrol e mai bun. Teoretic, cel putin daca ne luam dupa pret

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Manu, pentru motorul tau EURO3/4 este bun ala de Ford . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine , ok . Că nu am nici filtru de particule . Mulţumesc .

Enviado desde mi SM-G920F mediante Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revin cu multumiri,

Stiam ca voi gasi aici ajutorul necesar, drept urmare am dat comanda de 4L de Magnatec Professional. cu sigla Ford pe ele.

Toate cele bune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0