Sign in to follow this  
Followers 0
Lupuconstantin

Ulei cutie de viteze manuala volvo xc60

15 posts in this topic

Salutari tuturor! De curand am devenit posesorul unui volvo xc60 din 2011 modelul facelift, 1984 cc, 163cp avand cam toate dotarile de care e nevoie, are 171000 km pe bord si am si istoricul acesteia (carte service + istoric), masina se comporta foarte bine pana acum( o am de 5 zile ), pretul de achizitie a fost de 14 500 euro.

Vreau sa va intreb cate ceva: Cati litri de ulei intra in cutia de viteze manuala? Nu am gasit nimic nicaieri.

                                              -cati litri de ulei intra in motor? Intreb asta pentru ca am descarcat un manual si acolo scrie de 5,9 cu filtru de ulei

                                             - Nu am reusit sa verific uleiul la joja( nu stiu cum se scoate)

Multumesc anticipat!

DSC_5358.JPG

Edited by bobeaurelian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai mai pus aceeasi intrebare intr-un alt topic, unde ti s-a raspuns deja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, dar acum am 3 intrebari( sper ca nu am deranjat pe cineva) Daca intra doar 2 litri de ulei in cutie e bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am auzit de XC60 2011 facelift. E vreun model special ?

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca m-am exprimat gresit, e modelul fara afisajul de pe bord.

Ideea este ca se fac tot felul de comentarii irelevante , la intrebarile mele nu raspunde nimeni.............

Edited by bobeaurelian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Joja o scoti tragand de ea

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am tras de ea destul de tare dar nu a iesit, la mine e undeva pe baia de ulei , jos, o sa mai incerc, multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai cum să-ți răspundă lumea când a răspuns pe celelalte topicuri ?

Are 2 L cutia manuala, ulei în motor intra 5.5l iar joja trebuie sa tragi de ea tare .

Sa o stapanesti sanatos.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nivelul uleiului este afișat în bord nu ai de ce sa tragi de joja, aia e joja de service și utilizatorul nu are de ce sa umble la ea. Pui contactul și rotești cercul de pe maneta de semnalizare pana afișează joja electronica .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand utilizatorul stie ca a bagat 5.6L si ii apare Oil level low, dupa care iar normal, dupa care la drum iar Low, mai trage si de joja ca sa vada daca senzorul din baie mai e in mintile lui :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Bogdan G , ideea este ca eu am vazut in cartea masinii 5,9 litri cu filtru de ulei, legat de cutie nu am gasit nimic nicaieri, legat de indicatorul din bord -nivelul uleiului stiu de el dar voiam sa vad pe joja cum arata uleiul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uleiul este unul sintetic destul de rezistent la degradare , are o culoare galbuie in primi 50-500 km apoi devine negru si ramane asa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In orice caz , joja e sfanta, sincer nu prea am incredere in senzorul ala de la ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ... daca o luam asa nu ar trebui sa ai incredere in nimic . Intradevar o joja nu ar fi stricat dar nu e capat de lume fara ea . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si totusi ce legatura mai are discutia cu titlul topicului ?

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0