THOR88

Tremur motor la 2000 rot/min

2 posts in this topic

Buna ziua,

Am un S40 din 2008, 2.0D/136CP (D4204T).

La 2000rot/min motorul/masina tremura de parca as incerca sa plec de pe loc cu  treapta a 2-a. Am fost la mai multe service-uri din Oradea si nimeni nu a reusit sa imi rezolve problema sau macar sa imi spuna un motiv care ar putea determina asta. Un prieten care are acelasi motor pe un Ford Mondeo mi-a spus ca EGR la motorul de 2.0l se calamineaza repede si asta ar fii cauza. Nu prea imi vine sa-l cred pentru ca 80% din km ii fac pe centura Oradea si nu conduc subturat (mers la 2500-2800 rot/min si schimbare treapta superioara la 3000-3200 rot/min).

Deasemenea, cand schimb din treapta 1 in 2 se aude un zgomot de parca ar agata ceva in podea. Explicatia aceluiasi prieten e ca cutia fiind in 6 trepte are o chichita intre treapta 1 si 2 dar ca nu ar trebui sa imi fac griji.

Ambele sfaturi mi se pare de genul "asta e boala lor" iar eu nu prea cred in tipul acesta de solutii.

Va rog sa imi spuneti daca ati avut si voi problemele asta si daca le-ati rezolvat cum ati facut-o si unde.

Va multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Du injectoarele la verificat mai ales daca ai peste 200.000km. Verifica volanta si tampoanele de motor.

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now