Sign in to follow this  
Followers 0
gfieraru

Modul telefon XC90 2006 D5

4 posts in this topic

Buna ziua,

Am inceput un topic nou fiindca nu am gasit topicul asta pe forum,

Masina cu probleme: XC90 D5 2006 cu RTI si on-call system, pe scurt: dupa schimbare ulei + filtre acasa si am resetat reminderul, totul bine si frumos, nici un mesaj de eroare.

A doua zi dimineta cand sa duc fetita la poney riding apare mesajul: On Call Service Required + triunghiul galben pe bord, totul functioneaza normal (radio, satnav, chiar si telefonul masinii functioneaza)

Cand am ajuns acasa am citit codurile de eroare si am avut un cod intermitent ca GSM nu are semnal sau are semnalul prea puternic , am sters codul de eroare dar mesajul cu triunghiul galben tot a ramas nu a disparut.

Re-varificat codurile de eroare singura eroare pe CCM pentru ait quality sensor.

Am verificat procentajul bateriei de on-call, scria 45%, i-am dat o recalibrare dar mesajul tot a ramas pe bord.

Cand am verificat semnalul GSM imi dadea valoarea 99  dar in mod ciudat nici un DTC care sa explice mesajul de eroare de pe bord.

Pe cateva forumuri scria ca problema vine de la bateria de rezerva a modulului de telefon si un software care monitorizeaza bateria.

A doua zi a disparut mesajul de eroare si a mai aparut.

A mai avut cineva problema asta, daca da care a fost rezolvarea, poate sa-mi zica cineva ca unde se afla bateria de rezerva a modulului de telefon sau daca bateria asta este cel care se afla in goarna pentru alarma.

Multumesc anticipat pentru ajutor.

Edited by gfieraru

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este fix dupa CCM in modulul PHM .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns Bogdan, daca stie cineva sipecificatiile si mi-ar zice ar fi de mare ajutor.

Seara placuta in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai cod volvo pe baterie. O comanzi după cod și gata .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0