Sign in to follow this  
Followers 0
NewBoy

masina mea nu are filtru de particule

7 posts in this topic

Am intrebat si eu pe forum daca masina mea are filtru de particule, si mi sa spus de catre voi ca toate diesel-urile au filtru de particule, ei bine azi am fost la volvo si mi-a spus ca masina nu are filtru de particule, tin sa spun pentru cine nu stie masina este volvo s60 2,4 d, 130cp din 2005

Share this post


Link to post
Share on other sites

NORMA de poluare minim EURO III impune utilizarea unui filtru de particule. ESTE OBLIGATORIU!!!! Chiar nu stiu la cine ai fost la VOLVO, dar sunt doua variante:

1. Tipul nu avea chef de tine

2. Tipul chiar e tampit

Pot fi si cumulate!!!! A ta este minim Euro III deci are acest filtru. Este IMPOSIBIL sa scoti cca 170g/km CO2 fara acest filtru!

Citeste aici:

"ÃŽn ciuda renumelui de etalon al fiabilităÅ£ii în materie de automobile, suedezii de la Volvo vor chema 49.500 de automobile diesel pentru verificări la filtrul de particule. Măsura, însă, va avea un caracter preventiv pentru a menÅ£ine parametrii optimi de utilizare.

Automobilele vizate pentru o inspecÅ£ie tehnică sunt modelele C30, S40 ÅŸi V50 cu motorizare diesel, vândute începând cu 2005 pâmă în prezent. Clientii care vor primi un ordin de chemare sunt, în principal, din Europa.

Inginerii suedezi au constatat o problemă la software-ul ce controlează filtrul de particule diesel, defecÅ£iune ce ar putea afecta preformanÅ£ele dinamice ale autovehiculelor ÅŸi în cazuri extreme ar putea conduce la incendii. Costurile acestor verificări ÅŸi eventualele reparaÅ£ii vor fi suportate de constructorul suedez în totalitate."

   Articolulul este preluat de la dep. de presa al VOLVO. S60-ul nu a avut probleme de soft! Masina mea din 2002 are filtru, TOATE S6-urile D de pe acest forum au FILTRU DE PARTICULE DIESEL!

   Ai citit documentatia spre care te-am indrumat? Ai vazut ce scrie in acel MANUAL ELABORAT DE VOLVO: "Installation instructions, accessories - Diesel particle filter, D5244T-T3" TOATE motorizarile diesel pe S60 au.

Ma gandesc ca VOLVO nu chemau masiniile inapoi daca nu aveau filtrul nu? Sau si cei care le fabrica or fi tampiti.

  Eu daca as fi in locul tau l-as demonta si l-as tranti in capul dobitocului ala de la VOLVO care a zis ca nu are.

  Te rog spune-mi la ce "VOLVO" ai fost sa le trimit un mail de mama si de tata!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la cel din Bucuresti, din Otopeni, am fost de am schimbat limba la computerul de bord, si am intrebat daca poate sa-mi dea si mie o hartie parafata de ei ,in care sa se specifice ca masina are filtru de particule.

In programul lor a cautat dupa seria de motor, an de fabricatie si tip de masina, si mi-a zis ca masina nu este dotata cu filtru de particule, eu spun ce mi-au zis ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu contest ce mi-ai spus tu. Eu contest ce ti-au spus ei! Sunt doi baieti pe forum care lucreaza acolo. Nu ne spuneti si noua va rugam, de CE MODELUL DIN 2005 Diesel nu are filtru de particule? Cand el exista de fapt din 2002 incoace? Sau mai corect spus , de ce a fost dezinformat colegul nostru de pe forum?

Intre timp trimite te rog aici un e-mail: ujhelyi.gyorgy@szeged.dealernet.hu si vei primi raspunsul corect. Sa le scrii in engleza sau maghiara, nu romana!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trimis un mail in Ungaria, astept raspuns de la ei, dar pana imi vine raspunsul de la ei, nu ar trebui sa scrie si in actele masinii ceva, sincer pa mine m-ar ajuta doar la taxa de prima inmatriculare, adica vreo 600 E in minus la plata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

www.eit.ro/files/prDocs/Comunicat%20de%20presa%20noul%20D5%20185%20cp1.doc

Producatorul spune: TOATE VERSIUNILE DE DIESEL LA S60 AU FILTRU DE PARTICULE (incepand cu 2001) dar nu scrie in talon. In textul la care am facut referire VOLVO vorbeste despre motorul nou Diesel (care e si singurul pe automobile produs de VOLVO deci nu numai dupa 2006 unde intr-adevar au modificat ceva pe la egr, turbina si putere....dar in rest este acelasi model ca cel din 2001 in cinci pistoane)

Nu vad cum ar aparea in talon sau altundeva in actele masinii "filtru de particule". Scrie insa in manualul masinii si se descrie si ce probleme ar aparea daca totusi se infunda. Filtrul este cu auto-curatare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca prescurtarea de filtru de particule este DPF(Diesel particle filter), deci ma gandeam ca undeva in cartea masinii ar fi un cad care sa specifice asta, pentru ca me mobile daca dai sa cauti un volvo, unele sant DPF altele nu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0