Sign in to follow this  
Followers 0
gabriel.dumitru

despre OMNIASIG...

11 posts in this topic

-----CAZUL 1

Atentie la asigurarea Casco

Dragii nostri,

Va supunem atentiei un caz legat de asigurarile casco in speranta ca putem ajuta la evitarea unor astfel de situatii. Este legat de compania Omniasig! Sa va povestim ce am patit acum ceva vreme...am facut casco la masina, am dat in jur de 15 milioane atunci, un domn(reprezentant Omniasig) a fotografiat masina, a completat dosarul, a luat banii, am semnat; toate chiar la sediul Omniasig. Toate bune si frumoase. Pana am gasit masina lovita. Aici a inceput bataia de joc a celor de la Omniasig. Am facut constatare, ne-au spus sa bagam masina intr-un service agreat, ca e ok. Zis si facut. Doar ca nu am mai putut sa o scoatem de acolo decat pe banii nostri. Justificarea a fost urmatoarea: domnul care a facut dosarul(angajat Omniasig!!!) nu a facut suficiente poze. Deci la dosar nu exista poze, si nu au de unde sa stie ca masina nu a fost lovita inainte. De aici adio despagubire. Am vorbit cu nenumarate persoane la Omniasig. Toti foarte obraznici, toti ne-au spus ca nu cu ei am semnat, ca e vorba de alta divizie decat cei de la daune, ca nu e vina lor ca nu s-au facut poze suficiente. Ca si cum noi am platit unei persoane fizice, si trebuie sa o identificam...De cateva ori ni s-a inchis telefonul. Pur si simplu. Romaneste.

Multumim mult domnului Mihai Ana, angajat Omniasig, care ne-a ajutat sa pierdem 35 milioane.

Sper sa reusim sa-i raspundem cu aceeasi moneda, si sa-l ajutam la randul nostru sa piarda macar ceva clienti.

PS: am uitat sa mentionez ca am trimis si mail-uri la ei...nu a raspuns nimeni.

Va multumim!

Cristi Iorga

-----CAZUL 2

Salut,

Pot sa confirm ceea ce ai patit tu cu Omniasig. Eu am o aventura si mai mare cu ei si am ajuns sa ii dau in judecata.

Anul trecut in aprilie am plecat in Statele Unite pentru 3 sapatamani. Am facut o asigurare de sanatate pentru calatorii externe la Omniasig asa cum se procedeaza si este de altfel obligatoriu. La incheierea politei am optat pentru suma maxima de despagubire, respectiv 15.000 Euro, tinind cont ca preturile la serviciile de sanatate in USA sant destul de piperate.

Spre ghinionul meu, cand ma aflam undeva in Grand Canyon , am mancat "junk food" si am facut o criza de bila pe la 2:00 noaptea. Am sunat la 911 deorece durerea era insuportabila si am ajuns la spital. Nu a fost ceva grav dar am avut o zi de spitalizare acolo. Am platit din buzunarul meu 500 USD cheltuielile spitalului, urmand sa primesc prin posta cheltuilile de transport cu salvarea.

Cand am ajuns in tara , am gasit in posta facturile de la transportul medical in valoare de aprox. 3,000 USD.

Am intocmit si depus dosarul de despagubire la Omniasig in 12 mai 2007.

2 luni mai tarziu am sunat sa intreb ce se intampla deorece primeam in posta scrisori de somatie de plata de la NHS din Statele Unite. Cei de la Omniasig , imi spuneau la telefon ca nu stiu care este stadiul dosarului si ma vor contacta ei. In cele din urma la sfarsitul lunii AUGUST am primit in posta un raspuns sec pe o pagina de la Omniasig prin care ma instiintau ca au REFUZAT despagubire, deorece, in urma EXPERTIZEI MEDICALE au stabilit ca eu eram bolnav de o afectiune biliara inainte de a pleca in strainatate, drept pentru care se pot prevala de un articol din polita care excepteaza despagubirea in acest caz.

Am ramas siderat de faptul ca se poate face o EXPERTIZA MEDICALA in Romania fara ca doctorul care o efectueaza sa vada pacientul.

Am contactat Omniasig prin avocatul meu si dupa inca cateva luni de schimbat hartii si amanari am hotarat in Decembrie 2007 sa ii dau in judecata. In acest moment exista un dosar pe rol la Judecatoria Sector 1 care deja a avut vreo 2 termene iar cei de la Omniasig nu s-au prezentat.

Ideea este ca in cazul de fata eu nu doresc ca ei sa-mi plateasca mie personal ceva. Doresc sa achite facturile catre NHS care sunt scadente de 9 luni de zile.

La momentul cand Omniasig mi-a tras aceasta TZEAPA romaneasca, eu nu eram un client oarecare. Firma mea platea la Omniasig , polite Casco la aceea data in valoare de aprox. 6,000 Euro/an. Va dati seama ca am reziliat toate contractele cu ei inca de anul trecut. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am patit-o cu ei acum cativa ani,dar de fript s-a fript firma care a schimbat un parbriz la masina...Exact la fel,s-au facut poze,apoi s-au pierdut...S-a dispus schimbarea parbrizului la masina,dar firma n-a mai fost de acord sa plateasca,chipurile nu erau siguri ca putea sa se sparga parbrizul in acel loc,sau ceva de genul...Noroc ca nu am fost eu cel ..."tzepuit"...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cazul 3:

Gasit masina lovita in parcarea de la lucru, autor necunoscut. Daune: aripa infundata, bandou bara zgariat, semnal far spart.

Pentru ca deja era al 5-6-7-8 eveniment usor , cu diferite masini si diferite firme stiam pasii de urmat si modul in care trebuie sa ma comport.

Mers la politie, declarat. A doua zi mers la OMNIASIG la constatare. Inlocuit bandou, inlocuit aripa, inlocuit semnal far, vopsit bara fata.

Dus masina la service-ul agreat la care constatatorul mi-a propus. Specificat ca aripa sa fie originala, bandoul si semnalul  nu ma interesau. Luat masina a doua zi reparata foarte bine. Nici macar nu a trebuit sa umblu dupa accepte de plata sau alte chichite.

Asta la OMNIASIG Cluj Napoca.

Singura nemultumire a fost legata de faptul ca, desi am incheiat un contract cu plata in 6 rate bilunare am fost obligat prin contract sa platesc in avans 2 rate in cazul daunei.

Cazul 4

Masina mea a fost accidentata pe drum european de o alta care avea RCA la ASIROM. Vinovatul mi-a dat RCA-ul lui. Mers la ASIROM Cluj, deschis dosar. Fiind la primul eveniment, credeam ca am mai multe drepturi in tara asta si am zis ca repar masina doar in reprezentanta(masina destul de rau lovita). Ei au zis ca o sa fie dificil pentru mine. Nu i-am ascultat. M-a mai trimis la un magazin de piese, de unde sa le comand. Ala de la magazin era un tip scarbos si nu am mai luat de la el. Am cautat in 3 locuri cele mai ieftine piese. Am dus masina sa o repar la repr. Masina a fost gata rapid, cost total ~130.000.000 lei... in 2002. RCA a platit doar 80 de milioane. Piesele au fost 100. Mi-a mai dat vinovatul inca 20 de mil. Si am mai pus eu 30 de milioane din buzunar, manopera fiind practic platita integral de mine.

Concluzii din cazul 4. Asirom e o firma de 2 lei, agentul constator si mai ieftin. Fiind prima data, nu stiam ce si cum trebuie sa procedez. In mod normal trebuia sa iau banii pe dauna totala. Si sa vand epava.

sau, daca nu, trebuia sa ma duc la service-ul agreat si la furnizorul de piese agreat. Lucurile s-ar fi miscat mai bine...

In concluzie, aveti grija la firma, dar mai ales intrebati si pe altii inainte cum se procedeaza in cazul unui eveniment. Un procent insemnat de probleme apare si din cauza noastra, a posesorilor.

Nu tin parte firmelor, dar uneori atitudinea deloc rezonabila a clientilor fac lucrurile sa decurga dificil. Cu Asiromo si eu am gresit ca am tinut neaparat sa-mi complic existenta, dar atunci nu stiam marelucru despre astea. Si inspectorul de daune a fost hot... astepta ceva... ca solutia ideala era dauna totala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asirom e o firma de 2 lei, agentul constator si mai ieftin.

Asiromul face parte din firmele tzepare de asigurari, la fel si cu BCR Asigurari, care nu platesc daunele veci, sau, doar parti mici din ele si te fac sa umblii de iti vine greata. Stiu asta, de la un evaluator daune de la Asirom (cunostinta), care mi-a atras atentia SA NU FAC asigurare la ei, iar un service din Cluj mi-a zis ca sunt multe firme de asigurari, de la care nici nu preiau masinile , daca sunt asigurate acolo.

Eu zic, ca cea mai sigura firma de asigurari :) este Allianz! Dai un ban, dar stai linistit ca nu esti trimis in 10 locuri,sau platesti tu jumatate din dauna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu BCR si Omniasig am avut experiente ok.

Allianz scad in operativitate de cand folosesc programul ala ciudat cu preturi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am avut experienta placuta cu Omniasig - alba, surprinzator de rapid si eficient. Mai ales ca eu lovisem masina (focus atunci) in octombrie si am fost la ei in ianuarie  ;D. Firma recomandata de ei a pus numai piese originale si s-a lucrat bine.

eu cred ca nici o companie nu e 100% sigura in tara asta. depinde peste ce fel de oameni dai in momentul respectiv.

si din pacate sansele sa dai peste oameni calumea sunt mici. cei incompetenti sunt multi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru dauna totala din 16.04.2008, am primit suma asigurata dupa doua luni si doua zile... si dupa peste 100 de telefoane si cateva zeci de vizite la inspectorul de dauna DUMEA FLORIN care, in prima zi m a asigutat ca o sa vad toti banii in trei saptamani.

este mult? este putin? este bine? nu stiu!

stiu doar ca inspectorul de dauna m a mintit!(de mai multe ori)

pentru S 40 ciul pe care mi l am comandat si care v a ajunge in tara luna viitoare am ales o alta firma de asigurari, la intamplare, dupa discutii cu firma de leasing care, fara sa ma intrebe imi facusera asigurarea la omniasig pt. ca aici era cel mai ieftin dar, prefer sa platesc mai mult pentru profesionalism si promptitudine. sper totusi sa nu mai am nevoie!

post-952-12877848456967_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai rau e sa nimeresti pe mana asigurarilor. Incearca sa subevalueze pagubele, sa faca carpeli, pentru a nu plati la justa valoare. E bine cand isi iau banii... dupa... nu-i mai intereseaza. Te trimit de la Ana la Caiafa, pentru a te demoraliza si pentru a accepta orice propunere a lor. Iti trebuie nervi de otel. De ce s-or mai face asigurari? Pentru a nui pierde chiat tot? Numai 60-70%?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu n-am de ce sa ma plang de Omniasig. Tocmai am scos masina din service (Primus), Omniasigul a dat acceptul de plata in cateva ore. Partile foarte bune ale Omniasig: au decontare directa cu Primus Auto, au program de la 7 la 21, inclusiv sambata pentru constatari daune, au tractare gratuita 24 de ore din 24, constatarile se fac mereu in acelasi loc si sunt foarte bine organizati. Va recomand cu caldura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ATENTIE!

Pozele facute la Inspectia de Risc, atunci cand incheiati polita Casco nu au valoare in instanta.Daca pe polita e scris ca masina nu are avarii dai in judecata firma de asigurari si casigi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit lucruri groaznice despre omniasig dar eu am avut o experienta fericita. Am lovit un tip din spate care era asigurat la omniasig, eu avand asigurare la tiriac. Am mers la sediul din Grivita unde omul cunostea pe cineva si in 2-3 ore de asteptat si constatat totul s-a rezolvat.

Bine ce mi s-a intamplat mie este iesit din comun. Tipul lovit s-a purtat ca si cum ii facusem un cadou nu l-am facut sa piarda o jumatate de zi si datorita cunostintelor sale s-a rezolvat foarte rpd. Am inteles ca avea o firma de transport si cunostea bine tot stafful de pe Grivita. Asa ca daca vedeti un ford modeo visiniu al carui propietar sta vis-a-vis de gradina botanica el e tipul pe care sa-l loviti  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0