Guest

Jante, specificatii/achizitie

4 posts in this topic

Salut, 

Avand in vedere ca am cumparat masina cu jantele cam stirbite , plus cateva zgarieturi pe care le-am facut personal m-am hotarat sa achizitionez un set nou de jante . Singurele specificatii pe care le-am gasit sunt acestea 589092eac555f_ScreenShot2017-01-24at18.1

Chestia este ca am cautat marci consacrate aftermarket dar nu am reusit sa gasesc sa se potriveasca la specificatii aproape nimic . 

Singurele sunt urmatoarele :

OZ Racing 

58909486c10e2_ScreenShot2017-01-31at13.4

Imi plac foarte mult dar nu gasesc varianta silver la specificatile din tabelul de mai sus , si as prefera silver . 

A 2-a varianta

MAK

589094d0be224_ScreenShot2017-01-31at13.3

589094d596e00_ScreenShot2017-01-31at13.3

Acestea din urma nu pot spune ca imi plac foarte mult dar sunt silver si respecta absolut toate specificatiile din tabel . 

Sincer nu stiu nimic despre aceasta firma . 

Preturile sunt : £1450 4x OZ  si £570 4x MAK

Voi ce recomandati ? Aveti ceva pareri despre aceasta firma MAK ? aveti alte recomandari ? pareri pro sau contra ?

P.S. prefer sa raman la dimensiunea de 18" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu lua MAK sunt destul de slabe calitativ,eu am avut pe o masina si necesitau roluire cam in fiecare luna.Consider ca cele mai rezistente ar fi jantele originale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am sa cer oferta de la volvo . Ce ma surprinde este ca desi este o piata foarte vasta de jante aftermaket nu reusesc sa gasesc pe specificatiile celor de la volvo . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic..

Jantele aftermarket de principiu sint facute aproximative ca si masuri  tehnice ,vezi ET-ul,vezi CB. Apoi cum Volvo nu este marca cu vinzari majore,conservatoare, ca atare ai gama pusa la dispozitie aftermarket ca atare.

Incearca sa cauti si tipuri de jante OEM de la alte marci cu date tehnice 100% cu  S80. Sigur gasesti insa doar sa iti placa ca si modele.. preturile sint mai mici fata de  cele de Volvo insa mai mari decit AM.

Daca te ajuta cu ceva:)

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now