GabrielFlorin

Ajutor

6 posts in this topic

Salutare! Am un volvo s 40 din 2006 cu motor 1.8 benzina si am urmatoarea problema. Martorul check engine se aprinde 2 zile se stinge a 3 zi si tot asa, face asta cam de 3 saptamani, am fost la un mecanic si am pus testerul pe ea si a dat eroarea DTC(1) 2008 .... nu stiu daca acesta este codul dar era precedat de urmatoarea informatie:

-Throttle control valve 

-Intermittent 

El spune ca trebuie sa schimb tot Throttle ( care cred ca e clapeta de acceleratie si motorasul care face parte din ea) eu am verificat pe internet si e in jur de 400 de euro, masina mentionez ca functioneaza perfect doar ca am becul asta care tot apare si imi este frica sa nu raman cu ea pe drum :) .Sunt curios daca cineva a mai intalnit aceasta problema si cum a reozlvat-o? Nu vreau sa arunc pe geam 400 de euro daca nu este cazul. Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba de clapeta accelerație ci de valva ce controlează clapetii swirl.

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai deschis vreo 3-4 topicuri cu aceeasi problema! :)

Asa este, cum spune si Bogdan G , eroarea 2008 este data de valva care controleaza acele clapete din galeria de admisie!

Despre asta este vorba : http://www.catalog.altgradauto.ro/articol/Motor/Senzor,_supapa,_sonda/Supapa_regulator_relanti-16412.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

Foarte scumpa pe Ford . Mai bine originala Volvo . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca asa se explica si fluctuatiile pe care le am la relantii dimineata cand pun frana, in orice caz o sa mai vorbesc cu mecanicul si o sa ii explic mai bine:) , va multumesc frumos baieti si imi cer scuze ca am deschis 3 topicuri, a fost o greseala. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia e alta problema. 

Lipsa de putere la turație mica este ceea ce trebuie sa simți când nu funcționează clapetele "swirl" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now