alin89

Ulei Automata AW55-50SN

10 posts in this topic

Salutare,

Pt 2.0T automata ce tip de ulei se potriveste si care e procedura de urmat ? Uleiul Febi Bilstein este ok sau se merge obligatoriu pe ulei original Volvo ?

 

Edited by alin89

Share this post


Link to post
Share on other sites

OEM este mai sigur , daca nu vrei probleme ulterior.Vezi ca sunt cativa colegi de forum care iti pot oferi raspunsuri mai concrete

Referitor la procedura de urmat...mai sunt cateva discutii/dezbateri pe acest subiect

Edited by Stronghold
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt raspuns.

Procedura...adica vreo 16 litri din fix acelasi ulei dintre care jumatate pt spalare, corect ? Am vazut ca am nevoie de 7.2 la un schimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 minut, alin89 a spus:

Multumesc pt raspuns.

Procedura...adica vreo 16 litri din fix acelasi ulei dintre care jumatate pt spalare, corect ? Am vazut ca am nevoie de 7.2 la un schimb.

Din nefericire ....ai dreptate....insa poti folosi jumate febi bilstein pt spalat cutie si restul oem

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, mai are o discutie in legatura cu folosirea unui ulei pt spalat si cel original pt "plin". Ne mai informam.

PS domnii administratori. Sper ca nu l-ati blocat pe nigerianul ala care are de oferit cateva milioane de euro ? Nigeriene...unde eeeesti ? :lol:

Edited by alin89

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol e ca te costa ceva banuti schimbul de ulei ...dar daca trebuie trebuie :))

Off topic ....Nigerianu ....a primit un replay pe masura .....mama lui de jepcar .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă e uleiul negru poți spala cu un ulei ieftin gen Wolf  Dexron 3 20L după care jws3309. 

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci ca recomandare se poate merge pe Mobil3309.

Ce voiam sa mai aflu, este ceva in neregula cu acel Febi Bilstein daca nu-l aduce nimeni in discutie ( desi e putin mai scump decat Mobil ) ? Are specificatii care sunt mai nepotrivite cu cutia de viteze fata de Mobil3309 ?

Edited by alin89

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce sa dai mai mult pe acelasi lucru ? 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pt sfaturi. Intr-adevar asa este, vedem cum procedez.

Poate merita pus topicul la "Important" sa stie si altii care au aceeasi cutie automata, ce ulei au la indemana in afara de original. Discutii au mai fost pe aceasta categorie dar cum nu eram lamurit a trebuit sa deschid altul nou.

Multumesc inca odata @Stronghold, @BogdanG si @Midnight Caller !

Edited by alin89
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now