Sign in to follow this  
Followers 0
Catalin76

Tratament cutie viteze..help pls!

11 posts in this topic

Salut. Am un S40 2001 - motor 1,8. In momentul in care bag in viteza 1 se aude un "clanc" undeva in compartimentul motorului. Am intrebat mecanicul, care mi-a spus ca ar fi vorba de un rulment uzat in cutie si ca trebuie sa ii pun un tratament pt. cutie. Ce sa pun ?..care este cel mai indicat?

Ambreiajul este ok- tine sus...

Share this post


Link to post
Share on other sites

rulment in cutia de viteze sa fie uzat cam greu la varsta masinii. nu prea imi vine sa cred.

De "tratament" al cutiei de viteze prin oaresice solutii, nici asta nu este rezolvarea.

Eu as cauta un service VOLVO.

succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu m-as fi mirat daca nu vedeam in cartea masinii ca kitt-ul de ambreiaj a fost schimbat la 20.000 km. Primul propietar a fost o firma - probabil cine a condus-o nu s-a prea ingrijit de ea..... IN situatia asta s-ar putea sa fi fost fortata cutia...

VOi ce credtzi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa face si la mine, dar numai tr 1 si R . Dar nu agata sau nu face probleme, eu zic ca este ok sa faca asa, oricum nu se aude tare, este foarte usor sesizabil, parca ar cupla ceva .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact!_ asta este zgomotul.. parca ar cupla ceva. E posibil sa fie de la placa de presiune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred, la mine asa facea tot timpul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine se aude exact acelasi zgomot si acum am schimbat tot kit ambreaj + volanta dar cupleaza perfect. Eu zic sa-i dai pace : nu am auzit de tratament la cutia de viteze...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si la mine cupleaza perfect, dar face un clac nu foarte tare cind imping maneta si bag treapta 1 sau R.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt. raspunsuri!

A pro pos - fgh cat te-a costat schimbatul ambreiajului (piese + manopera)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu mai stiu cit au fost piesele, dar manopera a fost 5 mil. Eu din pacate le-am cumparat din diferite parti .Vorbeste cu Alex si i-ti aduce la cel mai mic pret totul.

El este procurorul nostru...procura orice pt. Volvo.

  Sper sa dea o bere pt. reclama :occasion14:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am intrebat decat de curiozitate... nu am nevoie acum (Doamne Fereste) de asa ceva acum.

Oricum e buna informatia.

merci oricum

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0