Sign in to follow this  
Followers 0
Augustin

service motor cod eroare 168912 help !

3 posts in this topic

Buna,

Am facut revizia anuala  la S60 ul meu, d3 in cinci cilindri, 2011, am pus filtre man , ulei Castrol edge professional 0-30 for volvo ( este deja a treilea an decand procedez la fel). Dupa cca 500 km mi-a aparut messajul in bord : sisteme moteur repair demande (franceza). Am fost la reprezentanta ( Debretin ungaria cca 60 km cea mai aproape de Oradea) si au gasit codul 168912 care ar indica o presiune mai joasa a uleiului decat cea nominala atat in relanti cat si cu motor cald. Diferentele nu erau mari dar senzorul de presiune a indicat ca este o problema. Nivelul de ulei este la maxim. In prima faza am inlocuit senzorul , dar nu s-a remediat problema. Acum au recomandat desfacerea baii de ulei si verificarea  sorbului. Am vazut de sub masina ce ar presupune aceasta manevra si sincer mi-e cam groaza. Am luat masina cu 94000km si acum am 140000km si sunt foarte multumit de ea, pana acum nu am schimbat la ea decat un furtun de cuciuc fisurat care mergea la turbo. Un prieten mecanic ar incerca sa schimbe uleiul pe ceva mai gros ca poate la acesti kilometri deja nu mai este ok 0w-30 ul. Sa incerc inainte sa desfac baia de ulei?  Pompa de ulei face figuri la modelul meu ? Va rog daca ati mai intalnit asa ceva sa-mi scrieti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motoarele D3/D5 din 2011 nu au Piston cooling valve dupa 2012 au asa ceva . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0