Dragos1

volvo s40 2.0d zgomot metalic la 1500rpm

5 posts in this topic

Salutare,

Am si eu o problema cu volvo-ul meu s40 2.0d din 2004 fara dpf , daca ma puteti ajuta.

Zgomotul se produce incepand de la o turatie de 1400-1500rpm in zona injectoarelor-distributiei , la relanti nu se aude. Pe tester nu am nici o eroare. Am schimbat uleiul cu toate filtrele (5w30 respectand normele) si distributia are 8000km. Ma puteti ajuta cu o parere ? Am atasat o filmare daca ajuta cu ceva.

Va multumesc

video-1506006156.mp4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se aude fie lanțul fie vreun tachet .

Sent from my SM-N920S using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

lantul de a distributie ? Ce pot sa fac sa remediez problema ? Uleiul are vreo 600 de km 5w30 a5/b5 cu normele de rigoare. Sa incerc cu un aditiv pentru ulei in cazul in care este tachet-ul? Nu am nici un martor aprins in bord, am verificat de 2 ori la un interval de 500km cu tester-ul

Edited by Dragos1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lantul dintre axele cu came, masina ta are distributie pe curea! Poti incerca multe variante si poate o nimeresti pe cea corecta. Noi nu putem sti din spatele monitorului, ce zornaie la masina ta. Mergi la un service care stie sa faca o constatare. Constatarea nu se face numai cu testerul, se face si cu ochii si cu urechile si demontand daca este cazul! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now