Guest b88gmd

POZITIONARE STIKER www.....

7 posts in this topic

Sal

Cred ca stikerul trebuie plasat cat mai vizibil si trebuie sa aiba culoarea care se vede cel mai bine pe fiecare masina. Am expus cateva variante de pozitionare pentru V40. Cine vrea sa-i pozitionez stikerul sa trimita poza cu masina lui si se rezolva.

George

[fiÅŸierul a fost ÅŸters de către administrator]

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt de acord cu ce spui tu, dar trebuie avut in vedere si faptul ca aplicarea pe exteriorul masinii implica o anumita calitate a sticker-ului (weather-resistant, si nu stiu daca b99amc are asa ceva).

Pozitia din pozele stanga-sus si stanga jos sunt nefezabile din start. In poza din stanga-sus, pozitionarea pe bara reduce vizibilitatea in cazul stationarii in semafor (cand toate lumea are timp sa citeasca ce scrie pe masina), iar pozitionarea peste iluminatorul de frana poate duce la probleme cu Politia.

Celelalte doua idei sunt atractive (cel putin pentru mine), mai "umplu" si spatiul de pe portbagaj, insa culorile trebuie sa ramana aceleasi pentru sigla (altfel ne apucam si puneam fiecare ce ne taia capul), se pune problema de comunitate reprezentata prin aceeasi sigla.

Din aceste motive am propus aplicarea lui pe luneta, in coltul din dreapta-jos, pentru ca toate au "aceeasi culoare" (daca ii poti spune asa), si permite si o vizibilitate buna din spate. Daca cineva vrea sa-si lipeasca cate unul pe fiecare geam sau pe portiere, e alegerea lui !

Cele doua variante care ramasesera erau de a realiza un sticker transparent (imaginati-va transparent in loc de alb), sau de a pastra varianta in doua culori (alb-albastru). Tind sa cred ca realizarea in doua culori "sare in ochi". Desi chiar daca il facem transparent, se poate lipi cu usurinta niste banda adeziva alba sau cu o bucata de hartie alba pe dedesubt. Sunt multe posibilitati, si astfel rezolvam si problema cu "asortarea" cu masina.

Alte idei ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca pozitzie mie mi-se pare interesanta si deasupra farului (drept/stang voi alegetzi) pe capota...... ceva de genu asta.... nu prea se vede da o sa incerc sa fac rost de alta poza ;)

post-96-12877843837423_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Baieeeti, ideea e sa fie vizibile DIN masina :) (ca e in spate, dreapta sau stanga). Sub far nu e mai deloc vizibil in conditii de noapte cand farul de deasupra iti scoate ochii :(

    Hai sa ne gandim pe unde isi pun abtibildurile firmele mari, cred ca au facut un studiu mult mai aprofundat de-au aparut cu pozitiile respective :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa-l lipim pe luneta intr-unul din colturile de sus, dar in interior. Dealerul de la care am luat eu masina mi-a aplicat un asemenea abtibild si se vede foarte bine.

Si am putea atunci sa scriem mai mult ca de ex:

membru volvo club romania

www.volvo-club.ro

si eventual sa ne facem o sigla nu neaparat legata in vreun fel de sigla volvo. Ceva care sa sara in evidenta, eventual si un abtibild rezistent la intemperii aplicat pe suporturile de la placutele de inmatriculare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe suporturile de la placutzele de imatriculare se poate inscriptziona orice fara sa lipeshti pe ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now