Sign in to follow this  
Followers 0
Guest xtxnew

schimbare RHD-LHD

7 posts in this topic

As dori sa aflu daca se poate un service in Romania unde pot face schimbarea pozitiei volanului (RHD-LHD converse)

Multumesc anticipat !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se poate...  :evil5: iti pot da si un numar de telefon...0727330141...atelierul este in arad,,operatia din cate mi s-a spus este intre 500 si 1500 de euro( in functie de complexitate), dar partea proasta e ca tre sa iti aci rost de niste piese...

-bord complet la masina (LHD)

-caseta de directie (LHD)

Si eu am vrut sa imi schimb volanul, pentru ca si eu detin un Vauxhall, dar deocamdata nu am gasit piesele decat la pretul foarte mari.  :sad5: Ti-as recomanda sa cumperi piesele din alta tara, deoarece la noi smecherii s-au prins de faza si piesele astea sunt mai scumpe decat cele de la reprezentanta.daca ai posibilitatea de a face rost de piese second hand, anunta-ne si pe noi de unde... in rest stay safe!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu caut innebunit de juma' de an pe careva care sa poata face asta!Deci cat de sigura e treaba????A facut careva asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unele masini se pot transforma usor. Cu ceva piese (caseta de directie si alte cateva lucruri minore se poate face) conditia este ca masina sa fie construita sa poata fi modificata usor. Concret, pt transformarea unui Land Rover Defender, Discovery, DAF nu trebuie decat caseta de directie. Restul se pot rezolva... Retineti, pt a schimba volanul trebuie schimbat si motorul de la stergatoare (intors pirghiile) ca sa lucreze corect. Aceste masini au 4 gauri (se pot vedea niste capace de plastic in pozitia de stg). La Defender se ia partea cu ceasurile de bord si se schimba cu torpedoul. Repet asa e facuta masina. Toate gaurile, unde vin: pompa de servo, pompa de ambreiaj, coloana de directie sunt mascate cu dopuri de plastic. Deci f. simplu. Apoi, toata instalatia electrica care trebuie lungita sa ajunga din dreapta in stg (nici nu ma gindesc ce ar insemna sa lungesti un milion de fire la Volvo). Conducte de frina, dezdoite si indoite dupa noua pozitie pe stg si multe altele. Parerea mea e ca pentru Volvo lasati-o balta. Nu merita, f mult de lucru, gauri date pe colo pe colo, cele vechi trebuie astupate, etc. Daca apare o eroare de la un fir prelungit, sa il vad eu pe cel care il va gasi usor la Volvo. Mai bine mergeti pe dreapta, nu e foarte greu de condus si se poate inmatricula masina. Cel putin se putea acum ceva vreme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Efectuam schimbarea comenzii din RHD in LHD (mutam volan de pe dreapta pe stanga) pt. orice model de autovehicol. Asiguram si piesele necesare modificarii. Preturiincepand de la 500 euro in functie de model.

Detalii pe http://www.cristi.byethost18.com/

email:autosighet@yahoo.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Efectuamschimbarea comenzii din RHD in LHD (mutam volan de pe dreapta pe stanga) ptorice model de autovehicol. Asiguram si piesele necesare modificarii. Preturiincepand de la 500 euro in functie de model.

Detalii pe http://www.cristi.byethost18.com/

email:autosighet@yahoo.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0