Sign in to follow this  
Followers 0
Guest valy_ichim

Diferenta putere/consum 2.4D 131/163 CP

3 posts in this topic

Dupa cum am mai spus si in alt topic (sper sa nu va plictisesc cu intrebarile mele), acum sunt in cautari-tatonari pentru achizitia unui S60. Stau in dubii legat de puterea motorului. Ca va fi diesel e clar, insa, nu stiu care din ele - sau altfel, care merita mai mult si de ce.

Trebuie sa recunosc ca ma intereseaza intr-o masura si consumul - punand la socoteala si situatia actuala a preturilor la motorina, etc. Nu sunt genul care sa imi fac riduri la fiecare litru in plus de combustibil sau la fiecare virgula din cifra consumului, dar as vrea sa stiu bine inainte de achizitie diferenta dintre aceste doua variante de putere, atat din punct de vedere al consumului cat si al performantelor. Sincer nu stiu cifra reala de consum la un S60 de 163 CP, aud variante si variante, insa aici sunt in masura sa intreb pentru ca sunteti posesori si stiti cum stau lucrurile.

Mai primisem pareri ca varianta de 131 de CP e prea "puturoasa" pentru masa masinii - la fel, nu stiu care e realitatea. Oricum va fi modelul de dupa 2004 dar acum ramane sa vad si care din aceste motoare. La varianta de 185 de CP (daca este pe modelul de dupa 2004 - nu stiu) nu m-am gandit, pentru stilul meu de condus mi-ar fi mai mult decat perfect 163 CP. Sunt foarte curios care e diferenta de consum intre aceste doua variante, mai ales pe mediul urban. Voi circula in Bucuresti, insa cea mai mare parte din timp in Piatra Neamt, oras mic unde traficul este relativ decent comparativ cu aici.

Daca a-ti putea sa imi oferiti niste informatii v-as multumi foarte mult. Astept sa ma numar si eu printre membrii forumului posesori ai unul Volvo... mai e o chestiune de timp acum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Cred ca sunt in masura sa-ti spun, din experientele mele ca, la consum nu cred ca e diferenta intre 2,4D si D5. Motoarele sunt aceleasi, e dif doar de soft. Intr-adevar, 2.4D este cam puturos. Asta a fost motivul pt care eu i-am facut upgrade de soft. Am avut de ales intre un D5 verde, cu clima, pilot, scaune electrice si 2,4D negru, A/C, fara pilot, fara scaune electrice. Stiu, mi se va spune ca am fost nebun, insa dupa 1 luna de la vanzare(celui verde), am inteles ca i-a picat ambreiajul. Totusi, sfatul meu e sa mergi pe D5, numai sa-i verifici fff bine kilometrii. Si daca poti, incearca sa nu-l iei din tara. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti multumesc foarte mult pentru raspuns. Sa inteleg ca cine mi-a zis de varianta de 131 CP a zis bine, masina are o masa de peste 1400 de KG si spunea respectivul ca masina "simte" diferenta de putere fata de D5. Oricum prefer 163 de CP, insa cum am spus, sunt (sau eram) pur si simplu curios de diferentele de consum, general vorbind.

Si cu achizitia sunt in dubii. Am inteles ca la Primus Auto gasesc autoturisme de ocazie selectate. Acum nu stiu nimic despre acesta din urma, e doar o optiune - la cele din Romania care la vand "baietii" sigur nu ma arunc. Mai am varianta cu Olanda - Belgia - Germania, din care sincer as elimina Germania. Am gasit preturi foarte bune la masini de export din Olanda in special.

Inca ceva. Poti sa imi dai o cifra pentru consum la D5-ul tau? Estimativ, urban mai ales, pentru ca in rest banuiesc ca e cat de cat in cifrele oficiale.

Daca mai aveti si alte opinii le-as primi cu cea mai mare placere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0