Sign in to follow this  
Followers 0
sfc

despre frane la v40...

5 posts in this topic

Am un zgomot suspect la frana stanga fata,cred ca am prins ceva piatra sau mizerie(vreo 30 km rulati)deja se vede pe disc un sant.Are cineva o descriere sau poza(sau din brosura )cu componentele de frana?Mi-ar fi mai usor sa stiu unde sa pun mana...si cu ce...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca placutele de frina sint inca bune si ai prins o piatra ar trebui sa cada singura.Daca nu, trebuie sa schimbi placutele si o sa ai nevoie de o presa cu care sa impingi pistonasul inapoi.De desfacut este f. simplu , dar daca nu ai presa nu te apuca singur ca nu mai poti pune inapoi etrierul...Din pacate nu am o schita din Vadis...

Share this post


Link to post
Share on other sites

la franele de fata, nu ai nevoie de nici o presa speciala, doar de un pic de muschi ca as impingi pistonasul . pe spate e mai greu si ar fii nevoie de presa speciala, pt ca trebuie sa si invatri pistonasul in timp ce il impingi si e destul de greu fara SCULA speciala

pe fata, daca ai vazut vreodata cum se schimba placutele poti sa te spuci si tu sa dai joc placutele sa vezi ce ai prins acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gata le-am schimbat! A fost o placuta uzata pana la metal...Nici nu ma asteptam sa fie asa de usor.Daca e nevoie pot pune un topic cu cateva poze cu schimbul placutelor.

Sa inteleg ca in spate e nevoie de ceva scule mai deosebite?Poate pune cineva din vadis un desen,ceva?.Stie cineva cum arata scula respectiva?Se poate confectiona?

Share this post


Link to post
Share on other sites

smecheria aia e ca o presa cu surub, dar are in plus 2 picioruse care se potrivest in gaurile din pistonasul etrierului, asa fel incat sa si spasi, sa si invarti in acelasi timp :) oze nu am, dar am vazut si eu la mecanic :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0