stefanp

Revizie plus alte consumabile Volvo S60 D3 2.0 diesel

5 posts in this topic

Salutare,

 

Am achizitionat saptamana aceasta un Volvo S60 D3, motor 2.0 diesel in 5 cilindri, 120 kw, 163 CP, an 2012.

Am o serie de intrebari la care sper sa ma ajutati, intrucat doresc sa am grija de masina cat mai bine posibil.

 

1. Vreau sa ii fac un schimb de ulei motor si filtre, cat mai rapid posibil.

Din ce am citit aici pe forum, uleiul recomandat (cel putin de catre producator) este Castrol for Volvo 0W-30.

Acesta este?: https://www.emag.ro/ulei-motor-castrol-edge-professional-a5-0w30-volvo-1l-25793/pd/DDTRN3BBM/

Exista alt producator de 0W30 mai bun? De asemenea cati litri de ulei am nevoie? 5.4 litri? (adica 6)

Trecand la filtre, gasesc pe net mai multe oferte, mai multi producatori. Ce recomandati?

https://www.emag.ro/pachet-filtre-revizie-volvo-s60-ii-d3-136-cai-filtre-mahle-original-mahl-f-10513/pd/D64XD3BBM/?X-Search-Id=0a95a489233053cab142&X-Product-Id=14974700&X-Search-Page=1&X-Search-Position=4&X-Search-Action=view

https://www.emag.ro/pachet-filtre-revizie-volvo-s60-ii-d3-136-cai-filtre-bosch-bosch-f-10086/pd/D49GD3BBM/?X-Search-Id=0a95a489233053cab142&X-Product-Id=14217059&X-Search-Page=1&X-Search-Position=8&X-Search-Action=view

https://www.revizievolvo.ro/produs/pachet_revizie_s_60_d4162t_producator

Am gasit pe site-ul de mai sus si pachet original, totusi aproape 700 lei doar pe filtre...

 

2. Masina are 162.000 km si nu am gasit vreo factura si nici in cartea tehnica nimic despre distributie, astfel incat cel mai probabil nu a fost schimbata.

Presupun ca ar cam fi timpul pentru asa ceva si ma gandesc ca in vara sa ma ocup si de acest lucru.

Cat costa un kit de distributie? Unde pot gasi sa il cumpar si ce producator recomandati? De asemenea, ar fi indicat sa il montez in reprezentanta sau pot merge si in alt service auto? (mentionez ca sunt din Iasi/Suceava, poate cunoasteti un atelier bun pentru asa ceva)

Adiacent acestei chestiuni, am citit intr-un topic si despre cureaua de accesorii si cum ca ar fi mai scump de inlocuit decat distributia.

Cand trebuie schimbata? Si la fel ca mai sus, unde, ce producator, cat costa?

 

3. Masina a venit cu jante de 16" din aliaj si as vrea ca pentru iarna sa cumpar un set de jante de otel cu capac, pentru a nu le zgaria, deteriora pe cele de aliaj.

Cat m-ar costa operatiunea asta?

De asemenea, pentru vara as putea opta pentru niste jante de 17"? Daca da, as cauta prin dezmembrari, parcuri auto, dar ce specificati mai exact ar trebui sa caut?

Si ce dimensiuni de anvelope pot pune pe aceasta masina? (vara si iarna)

 

 

Sunt multe intrebari, dar sunt nepriceput in acest domeniu si e un adevar general valabil ca e mai bine sa intrebi inainte decat dupa, ca sa nu iti para rau...

Multumesc in avans celor care vor avea rabdare sa citeasca tot si sa raspunda!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Detin un V70 cu aceiasi motorizare si saptamana trecuta am efectuat toate operatiunile enumerate de tine:

1. Da,Castrol sau Volvo 0W30,5.6sa5.8l - oricum 6l ajung,filtre Volvo OE sau Mann

2. Recomand schimbarea kit-ului de distributie cu Volvo OE,cureaua de accesorii este conoscut ca fiind punctul slab al acestor motoare deci as recomnda schimbarea ambelor kit-uri

3. Eu as ramane pe 16 din cauza drumurilor,legat de cei care dezmembreaza gasesti in sectiunea Bursa DAR mare atentie de la cine ceri oferte,verifica inainte cat costa piesa cautata noua deoarece de cele mai multe ori pretul este egal sau mai mare decat costul unei piese noi.

Recomand sa faci un drum pana la Bucuresti la BG Motors(Bogdan G pe forum),gasesti acolo toate piesele pe stoc,preturi decente,consultanta la orice problema si sigur nu se vor scarpina in cap si sa se intrebe"Oare cureaua asta se potriveste aici?"

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am trimis un pm lui bogdan, dar nu am primit raspuns.

Am trimis un pm si colegului Alex (midnight caller) de la care am primit raspuns si voi face o programare la el.

Din ce am citit pe forum, este un service cu multe recomandari bune.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Am inteles ca trebuie folosit Ulei 0w -30. Dupa un anumit nr de km tinand cont de uzura motorului nu se trece la 5w - 30 sau 5w - 40 pt a nu consuma masina ulei? Intreb deoarece nu ma prea pricep la aceste chestiuni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum nu am mai avut diesel doar benzina. La benzinar bag Castrol 10w-40 si merge struna. Nu trebuie sa completez de la schimb la schimb. Asa bag in el de 11 ani de la 170.000 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now