Guest gherfas

Salutare la toata lumea

4 posts in this topic

Numele meu este Laurentiu Gherfas, sunt de curand posesorul unui V40, model 2002, 1,6cmc, 104.000 km, pe care l-am adus personal din Suedia acum 2 luni si de care sunt f multumit. Ma bucur sa va cunosc si sper sa invatam cat mai multe, unii de la ceilalti. Pe cand o noua intalnire a posesorilor de Volvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine-ai venit !!!

Ma bucur ca exista inca un V40-ist cu motor de 1.6... macar asa o sa ne plangem reciproc pe umar ca tre' sa-i dam a 3-a in depasiri daca mai avem 3 persoane si bagaje :)))

Acum trecand la lucruri serioase, s-o stapanesti sanatos si nu uita sa te interesezi daca a fost schimbata distributia... E o chestie critica !

Cat despre urmatoarea intrunire, multi o asteapta, putini vin. Ultima data au fost in jur de 14-16 masini, dar fiecare a plecat in treaba lui... Stii tu, multi am fost, putini am ramas :) Sper ca data viitoare sa reusim sa fim mai organizati putin. Ca data... eu as vrea sa le mai "indesesc" nitel (macar de 2 ori pe luna sa fie), dar inca nu promit nimic, pentru ca majoritatea decide ;)

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum trecand la lucruri serioase, s-o stapanesti sanatos si nu uita sa te interesezi daca a fost schimbata distributia... E o chestie critica !

Am inteles ca trebuie schimbata schimbata dupa 100.000 de km, dar de ce o numesti "critica" aceasta situatie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles ca trebuie schimbata schimbata dupa 100.000 de km, dar de ce o numesti "critica" aceasta situatie?

    Pentru ca in cazul ruperii curelei de distributie, axele cu came nu se mai invart, iar pistoanele vor lovi in supapele ramase in pozitia "deschis", indoindu-le... Daca ai viteza mare, se pot sparge si capetele pistoanelor, indoi bielele, sparge chiulasa, etc. Ce mai, motorul devine un dezastru, si mai bine il schimbi decat sa-l repari. Asadar pune in balanta, o distributie care te costa in jur de 20 de milioane cu tot cu manopera, sau un motor nou (second nu stiu daca gasesti, e inca nou modelul).

    You decide.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now