Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest framedraw

Configurare detector Valentine One pentru Romania

1 post in this topic

Mai are cineva detector Valentine One, ca sa ma ajute la configurarea lui pentru Romania? Varianta de setari de mai jos am gasit-o postata pe un forum. E buna, ce ziceti?

Plecand de la pagina cu programarea ( http://valentine1.com/lab/MikesLabRpt3.asp ), capitol ce NU se gaseste in manualul V1 eu as incepe cu urmatoarele setari (urmareste pe tabel, prin numere 1...8 si literele A..... voi numi functia, dupa notatiile din acel tabel, cu "^" voi nota sageata in sus, cu "v" sageata in jos):

1 v

2 ^

3 v

4 - o sa decizi tu daca merita sa tii laserul deschis, functie de nr. de alerte false primite, eu zic ca nu merita doar pt. ala de la Sacel, care si asa nu se detecteaza bine de pe sensul urmarit.

5 ^ (oricum nu conteaza, e pt. Ka)

6 ^ (aceleasi consideratii ca la 5)

7 V (activam functiile B, C, D, vorbim acolo)

8 ^ (volumul alarmelor pe mute se regleaza cu "inelul" din spatele butonului de volum)

A ^ (tonul Bogey lock sa-l auzi mai tare, chiar daca ai apasat Mute, ca sa sesizezi aparitia unei noi surse de semnal)

B, C, D - aici trebuie experimentat, e vorba de stabilirea (pt. modurile L mic si mare) unei perioade de timp in care o alerta suna initial la volumul de "mute" (stabilit prin "inel"), apoi trece automat la volumul "normal" (stabilit prin buton). Eu as incepe cu 5 secunde (deci B, C, D = v, ^, v). Asta pare buna in oras, sa auzi mai incet inceputul alertelor, dar trebuie sa vezi exact ce timp de auto-mute iti convine. daca 5 secunde e putin pt. alertele false pe care le primesti uzual, poti creste acest timp setand B,C,D corespunzator. Repet, valabil doar in L mic si mare. Ca si comentariu, as evita modul "L mare", aici hotaraste V1 ce alerte sa dea si ce alerte nu. E el destept, da' nici chiar asa (IMG:style_emoticons/default/smile.gif)

Si, apropo, nu poti deosebi usile automate de radarul politiei printr-o procedura de filtrare, V1 aproximeaza ca e usa automata doar dupa pozitie (sau ceva in genul asta)...

E, F - aici stabilesti la ce nivel de semnal sa iasa alerta din auto-mute (daca e in timpul de auto-mute stabilit cu B,C,D). In cazul cand pui E ^ alerta va iesi automat din auto-mute la trecerea semnalului de 4 LED-uri, daca pui E v, F ^, acest lucru se va petrece la 6 LED-uri, iar daca pui E v, F v, iesirea din automute se va face doar la expirarea timpului setat cu B,C,D.

Aici stabilesti tu cum faci, functie de taria alertelor false pe care le intalnesti.

G - aici poti sa pui automat pe mute toate alertele K din spate. Nu stiu cum e mai bine... Pt. inceput as lasa cum este default (^).

H v

I n-ai treaba, nu e disponibila

J - aici trebuie vazut, experimenteaza. Unii zic ca POP off (v) ar scadea nr. de alerte false.

U - daca activezi modul Euro vei avea doar optiunile u si U (am mai vb. despre ele). Pt inceput as lasa Euro off (U ^ ).

U - n-ai treaba, e banda X in mod Euro. Sta bine off (^).

Share this post


Link to post
Share on other sites