zippy

Ulei servo

11 posts in this topic

La cat timp se schimba ,sau cand,uleiul de la servo directie? Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    In general toate "zemurile" (in afara de uleiul de motor, ala il schimbi la reviziile periodice) e bine sa le schimbi la 2 ani (frana, racire, servodirectie). La masinuta ta merge foarte bine un lichid de transmisie automata (acel ATF). Iti recomand sa iei ceva de calitate, si sa nu te infigi la primul 2+2 pe care-l gasesti pe raft in Carrefour. Eu am incercat si cu el, dupa cateva luni din galben miere s-a facut negru. Am pus un ATF de la Petro-Canada (stiu, am si eu o problema cu astia, imi plac produsele lor) rozaliu aprins, si dupa aceeasi perioada are fix culoarea de la inceput, si servodirectia merge bine in continuare. My 2 cents...

    Ah, si daca ai cutie manuala si peste 150.000km la bord poti schimba si uleiul din ea... Poti merge pe cel original care e destul de scump, sau poti merge pe ELF TransElf TRJ sau TRX 75W-80. Orice alt oil grade mai sus de 75 poate distruge cutia (RON de pe forum a pus 80W-90 si dupa cateva luni cutia i-a ramas blocata in viteza a 5-a).

    Bafta multa !

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa inteleg ca tre sa schimb si eu uleiul de la servo, am cam 160 000 km si nu am umblat la el ! adevarul e ca-i cam un rosu spre negru acum ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus un ATF de la Petro-Canada (stiu, am si eu o problema cu astia, imi plac produsele lor) rozaliu aprins, si dupa aceeasi perioada are fix culoarea de la inceput, si servodirectia merge bine in continuare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine era 25RON/L, momentan e indisponibil... Si eu tot aia am in servo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ MC  Sa faci bine sa mai aduci! DA? Nu de alta, dar vine primavara acu'.... ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan am adus unul original VOLVO si am uitat cui trebuia sa i-l dau ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ MC

Cati litri trebuie la servo la S80 si cat costa (cel original VOLVO) ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu mai putin de 1 litru, si e 92RON/litru...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cati litri de ulei intra in cutia de viteze la un volvo v40 95cp, 1900motor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now