Guest krys26bn

probleme volvo S40

8 posts in this topic

Buna. Am probleme cu un VOLVO S40 2001 , 1.9 D, motor D4192T4.

Am urcat un deal si dintr-o data s-a oprit motorul, nu mai trage, decat incet, am urcat dealul cu trapta 2 si chiar uneori 1, nu stiu ce sa fac, daca ma puteti ajuta?

unii zic ca este turbo, daca este asa cam cat ar costa un turbo la modelul respectiv?

va multumesc si sa auzim de bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cauzele pot fi multe. e greu sa faci un diagnostic.

nu stiu de servise volvo in Bistrita-ar fi bine sa o duci sa-i faca niste teste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

   "Fasaie" in momentul in care o calci ? Daca da, s-ar putea sa ai un furtun spart intre turbina, intercooler si admisie. Sau mai rau, intercoolerul spart.

   Dupa ce te asiguri ca nu e asta, iti poti pune probleme de alimentare, debitmetru, si sapat mai departe...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ms pt informatii, dar am mai patit odata si atunci am fost la reprezentanta din baia mare, mi-au curatat ceva pe acolo, cred ca era vorba despre admisie, o cutie metalica , i-a desfacut capacul si avea impuritati pe acolo, si cu o carpa. Cand am iesit de acolo a mers normal asta se intampla acum vreo 3 luni. sa fi aparut aceeasi problema?.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu aveam aceeasi problema doar ca atunci cand incercam sa accelerez se inneca motorul. La IATSA BV. mi-au spus ca trebuiesc schimbate capsulele EGR (2000ron). Habar nu am ce sunt dar am gasit pe aici o explicatie despre cum functioneaza EGR. Oricum de 3 sapt. nu mai am nici o problema. Mi-au spus ca au adaptat ei ceva pe acolo ???. O.K. :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce sunt capsulele EGR ? habar nu am ce sunt? unde se afla? ce rol au?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu stiu nici eu prea multe despre acest subiect. Poate raspunde cineva in tema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inainte sa se intample incidentul nu ai fost atent daca se auzea un suerat? ma refer la acel sunet pe care-l face turbosuflanta. Daca aveai acel sunet si acum nu s-ar putea sa fie turbosuflanta. pe drum drept ce rotatii are motorul in treapta 3 si 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now