Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Cezar

schimbare Distributie

8 posts in this topic

Salutare ! Nou membru !!:D

De 1 luna sunt Fericitul posesor al unui volvo s60 2.4D - 131CP (05.2003) - ma intereseaza la cati km trebuie schimbata distributia. Mentionez faptul ca am 120.000 km. Ms .

Direct din germania am adus-o personal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa o stapanesti sanatos. Poate ne vedem prin Roman. Eu sunt din Piatra si vin in week-end-uri pe acolo.

In ceea ce ppriveste distributia, la modelul tau scrie in carte. Tin minte ca am citit pe aici ca la 160.000km dar in service iti recomanda sa o schimbi mult mai repede. La a mea doreau sa o schimbe la 90.000km  ???dar din lipsa de fonduri (2000ron la Volvo Brasov) am amanat. Sper sa o schimb pe la 110.000km cel tarziu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms Victor, dar ziceai ca asa scrie in carte ...despre ce document vorbim? ceva de specialitate ? Ma gandesc sa o schimb pentru ca tocmai am adus-o si e bine sa stiu eu ca am schimbat-o, ps. in service book (pana la 100.800 km ) nu scrie nimic de distributie,sunt altele dar nicidecum distributia, deci nu a fost schimbata.

P.s. astept si alte pareri .Ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca dispui de bani pentru aceasta lucrare, este indicat sa o faci. Parerea mea este ca fiind folosita pe soselele din afara, tine mult mai mult decat la noi. Repet, este doar parerea mea. Pot aparea si alte opinii. Pentru linistea ta sufleteasca, o poti schimba. Eu am schimbat recent filtrele si uleiul desi colega mea de birou de la care am cumparat-o mi-a spus ca au fost schimbate inainte de a o vinde. Doream sa fiu eu impacat.

Schimbarea distributiei nu presupune doar schimbarea curelei!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Distributia se schimba prima data la 80 000 km. A doua oara la 160 000. In concluzie, ar trebui sa schimbi distributia cat poti de repede!!!! Eu am cumparat masina mea la 103 000 de km si n-avea distrubia schimbata. Cand am fost s-o schimb, pe la 104 000, la service mi-au zis ca am facut foarte bine ca am venit pt ca daca mai intarziam era in pericol sa se rupa cureaua oricand. Deci mare, mare atentie!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ms fain pentru opinii. Ma duc sa dau comanda in germania direct , caci e mai ieftin + montaj la un preten  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cei de la tester volvo iasi spun ca, in mod normal, distributia la S 60 2,4 d se schimba la 120.000 km

dar ei recomanda 80 -100.000 km, datorita calitatii drumurilor de la noi.

eu am schimbat-o la 126.000 km.

si cred ca am facut bine.

sigur ca ei vor sa o schimbi la 80.000 si nu l-a 120.000

daca o schimbi din 120.000 in 120.000, la 240.000 vei schimba pt a doua oara.

daca o schimbi la 80, la 240.000 vei schimba pt. a treia oara.

asta inseamna mai putini bani la tine in buzunar si mai multi bani la ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

într-adevăr Vadis recomandă schimbarea distribuÅ£iei la 160.000 km pt S60, însă a se Å£ine cont de un aspect f important - folosirea pieselor originale Volvo. Åži eu schimb disribuÅ£ia acum ÅŸi o fac la 120.000, aÅŸa ca pt Romania, iar cureaua este încă în stare f. bună, fară semne de îmbătrânire sau crăpături.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0