Guest Ullysse

Ce sa fie?

10 posts in this topic

Salut! Poate ma ajutati cu o explicatie ca in vadis nu am gasit. Vreau sa stiu ce-i piesa din imaginea atasata si ce face? S40, motor 1.9D  2001.

                                                 

                                                                         Mersi!

post-0-12877843862971_thumb.jpg

post-0-12877843863623_thumb.jpg

post-0-12877843864569_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa fie un engine coolant temperature (ECT), nu-mi dau seama din poza. Posteaza o poza mai explicita sau o poza a motorului tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o pompita sau ceva de genu asta. Problema e ca pe acolo arunca lichid; buretele capacului motorului e imbibat cu ulei sau motorina sau ce o fi(cred ca ulei, ca nu miroase a motorina) in zona de deasupra acestei pompite!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e cumva supapa de regularizare a presiunii date de turbina ? Cea care lasa suprapresiunea sa iasa pe langa ca sa nu bubuie ceva prin motor ?

Nu stiu, imi dau si eu cu parerea...

Amy ? Tu stiu ca ai o problema cu asa ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rascolit Vadisul si am doua posibilitati, dar nu sunt sigur de nici una: - Valva EGR, sau -Separatorul de ulei. Cand ai timp fa o poza doua zonei respective poate ne vom da seama ce-i cu treaba aia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! Au cam avut de asteptat pozele dar e operioada foarte incarcata pt. mine! Oricum aici sunt pozele si sper sa ma lamuriti care-i treaba cu piesa asta. Cred ca e ceva legat de EGR dar astept parerea expertilior! Si, cred ca o sa trebuiasca sa downloadati pozele ca sa le vedeti bine ca sunt in format mare si se vad aiurea pe site cand dati clic pe ele.

                                               

                                      Mersi!

post-0-12877843912607_thumb.jpg

post-0-12877843919108_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma uit ca boul la poza si nu-mi dau seama ce e. In principiu trebuie sa fie o valva actionata de EGR.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Uite-tzi si piesa... Nici VADIS-ul nu zice mai mult decat "BOX" legat de ea... O poti cauta totusi dupa cod, sa vezi despre ce e vorba... Daca e intre turbina si intake, s-ar putea sa fie ceea ce am spus eu ca e, si anume o valva de eliberare a presiunii ce depaseste 0.7 bari sau cat ar trebui sa ai tu acolo... Daca scapa ulel pe la simeringurile de la turbina, acest ulei intra si in admisie si mai fasaie aer cu ulei si pe-acolo...

    Desfa capacul motorului, tine un ochi pe supapa aia si tureaza motorul serios de cateva ori pana la 4000-4500rpm si inapoi, si vezi ce se intampla... ar trebui sa tzashneasca ceva aer cu ulei pe-acolo...

    Sper asta sa fie !

post-7-12877843925855_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now