Guest Compus

Navigatie S60

7 posts in this topic

Ma poate ajuta cineva cu o informatie?

Problema mea este ca nu am hartile pentru sitemul de navigatie.masina ii din 2001 si avea hartile pe CD-uri.Se pot achizitiona de undeva?Exista un update pe care pot sa il fac sau de fapt sa il cumpar?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti vorbi cu GodFather, hartile cred ca le poti lua doar de la Volvo dar te cocosheaza la pretz...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Momentan nu sunt disponibile hartile Romaniei pe CD pentru sistemul de navigatie din dotarea oricarei masini. Singura solutie, de altfel stupida si foarte costisitoare, este sa te duci la IGO Romania si sa-ti monteze un sistem de adaptare intre device-ul lor si ecranul tau. Iti postez o conversatie un pic "agresiva" intre mine si cei de la IGO:

Va multumesc pentru raspuns, dar voi astepta sa apara o solutie simpla de gps pt. autovehicule si totodata ieftina asa cum este si normal. Nu inteleg de ce nu era prioritara solutia pe mediu de stocare DVD, cand toate masinile care au GPS optional au acest sistem. Ma intreb ce ar face un strain care vine in vacanta sa-si viziteze rudele si vrea sa-si incarce harta Romaniei pe sistemul de navigatie al masinii? Se duce repede si isi cumpara un nou GPS care foloseste acelasi ecran? Pare avantajos cand aude ca nu mai trebuie sa-si instaleze un al doilea ecran, dar dupa aceea se uita la bani...

Va multumesc inca odata,

Vlad

________________________________________

From: Anamaria Simion [mailto:anamaria@gpsmore.ro]

Sent: Friday, January 06, 2006 10:01 AM

To: 'V'

Subject: R?spuns: Sistem compatibil cu cel al masinii?

Stimate Domn,

Deoarece harta rutabila a Romaniei este stocata pe card SD, posesorii de sisteme de navigatie instalate pe masini sunt nevoiti sa-si instaleze un alt hardware (in fapt un nou sistem de navigatie) care va folosi iesirea video deja existenta (pentru a nu avea mai multe monitoare). Acest sistem va fi instalat la un service autorizat de noi pentru mai multa garantie. Pretul acestui dispozitiv este in jurul sumei de 4300 RON.

Va multumim pentru interes.

Anamaria Simion

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o sa gasesti romania pe nici unul din dvd urile scoase de navteq (navigatia din volvo). Ultima varianta , scoasa anul trecut continea 3 dvduri cu toata europa inclusiv ungaria. poate cu intrarea in UE o sa apara anul asta si dvdurile cu romania dar eu sunt sceptic sincer. Nu poti sa pui alte formate de harti pe dvd ca nu-ti merge sistemul deoarece dvdul original are inclusiv sistemul de operare pe el (windows ce kernell edition) si nici nu prea poti sa-l copiezi din cate stiu eu, la unii merge , la unii nu. Poti sa-pui igo dar te costa enorm sa-l legi la ecranul masinii si nu poti folosi nici telecomanda si nici butoanele de pe volan (intr-un cuvant e o tziganie). Eu zic ca daca chiar te arde ,ia-ti iei un igo cu 1200 ron separat si cand apar dvdurile sa le cumperi atunci.

Eu am gasit ceva pe e-bay dar din pacate nu poti sa le cumperi din romania.

http://cgi.ebay.de/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=140075554830&ih=004&category=57298&rd=1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am inteles, merci de info dar nu imi trebuie pt. Romania.Imi trebuie pentru Europa de vest si imi trebuie cd-uri nu dvd-uri, masina fiind din 2001.Stiu ca navteq nu fac inca harti cu RO. Am gasit la pagina oficiala Volvo GB cd-urile gata updatate dar nu stiu daca cei din Romania le importa sau nu.Am sunat la noi si mi-au spus sa revin si de atunci tot revin si ei nimic.Cred ca nu sunt serios sau ce d-zeu ii cu ei, ca pe mine ma lasa masca.Mai incerc si maine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa faca ceva VOLVO nu noi utilizatorii!

Daca cei de la Primus nu fac nimic noi chiar nu putem sa facem nimic

P.S:Eu am un chinez de la Bluepower cu IGO 2009 3D si este mai tare decat va fi RTI-ul in 5 ani de acum incolo

Singurul lucru extraordinar la RTI este monitorul si pozitionarea lui in masina in rest este varza RTI-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now