DarkMyst

2/ Problema Ambreiaj / furtun turbina crapacit.

2 posts in this topic

buna seara, ma numesc Serban si nu de mult am achizitionat un S40 , 1.9 diesel, cu 85kw , 115 CP , cutie manuala 5 trepte cu marsalier in a 6a . Am aproape 12 mii facuti cu ea si nu am avut nici o problema cu ea pana in ziua de azi. In timp ce  vroiam sa mi iau demaraj intr o rampa foarte mare sa  spart furtunasul de "mare presiune" , ce l ce  iese din turbina (este scurt cu un capat mai lat si unul mai ingust), si nu pot sa l  gasesc mai nicaieri sa l  achizitionez... poate mi faceti o recomandare . 

2. am pedala de ambreiaj foarte sus ( prinde de la jumatate in sus , aproape de capat) , am mai sesizat ca iese din orice viteza in mers fara sa apasa ambreiaj si/sau acceleratie ceea ce eu cred ca nu este normal . Acum cateva ore a inceput chiar si sa intre greu in treapta 2 si 4 (greu ma refer putin fortata , nu intra normal, parca nu intra pana unde ar trebui dar totusi merge si nu patineaza in trepte ,superioare , plecarile de pe loc ma omoara...)

Rog pe oricine a patit unul din aceste lucruri  si ma poate ajuta cu cel mai mic sfat este bine-primit !

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuzati pentru dublu post... nu mai pot edita. cateva poze cu furtunul problema.

Din poza 2: acest furtun se afla sub furtunul ce iese din filtrul de aer.

furtun-intercooler-volvo-s40-v40-1-9d-102cp-115cp-0d95a1d811270d3dca-196-146-2-95-1.jpg

IMG_6890.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now