gelu65

Volvo S80 1.6d Filtru particule full

2 posts in this topic

Buna ziua colegi! De câteva zile am o problema la volvo-ul meu s80 din 2010 cu motor 1.6 diesel...mergeam prin oraș acum o săptămâna,dintr-o data sa simțit un miros puternic de fum in masina și motorul a intrat in limp mode. Am ajuns acasă am pus vida/ul și mi-a arătat eroarea DPF ReGeneration duration BANK 1. Am dat o regenerare forțată din vida și totul a revenit la normal pentru doua zile apoi din nou a revenit limp-modeul in mers cu aceleași simptome și mirosul puternic de fum.Problema a fost ca de data asta vida-ul mi-a dat eroarea DPF -Ash Tray accumulation. Am încercat sa o șterg dar nimic,masina nu ieșea din limp mode. Ne-având ce sa ii mai fac am cumpărat un DPF nou dar din păcate după montare masina tot in limp mode și tot cu aceeași eroare. Presiunea de la senzorul diferențial e undeva între 1-2 kpa. Am încercat sa schimb și acest senzor dar tot degeaba...Va rog foarte mult colegi dacă aveți ceva idei sugestii sau propuneri ce as putea sa ii mai fac pentru a remedia problema. Va mulțumesc anticipat!  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai resetat contorul la DPF din tester după montaj?

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now