Sign in to follow this  
Followers 0
Volvo460

De unde alimentati? tip combustibil ....experiente si pareri personale

6 posts in this topic

Eu am alimentat o perioada foarte mare de la LukOil,dupa ce eram convins ca Agip-ul are cea mai buna benzinica..... in ultimul timp de la RomPetrol, am incercat "efix" nu prea imi dau seama de ce tot atata reclama, "parca" .....sa zic ca masinutza este mai silentioasa, cat de fuga......fuge la fel.... Care sunt parerile Dv?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu alimentez de la OMW si de la PETROM carrera 100.Nu prea simt diferente la consum intre 99 si 95 dar de mers merge mai bine cu ce a de 99.De la ROMPETROL nu am alimentat cu efix dar din cate am povestit cu unul si cu altul nu ii rea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

experiente personale... de-a lungul drumurilor prin tara am incercat mai toate brandurile de combustibili. deci....

Lukoil: ffff proasta; lipsa de putere, consum ridicat, schimbat bujii dupa folosire (am folosit inclusiv la motocileta - carburatie - cu aceleasi rezultate)

Petrom: acceptabila; daca poti alimenta din alta parte nu ezita

OMV: parca ceva mai buna decat Petom (cu toate ca teoretic ar trebui sa fie aceasi benzina); merita incercata cea de 100 dar nu-si merita pretul

Agip: sub Petrom; candva o benzina competitiva; acum numai daca nu ai de unde sa alimentezi

MOL: buna; cea de 100 nu justifica pretul, dar fPb de 95 nu a pus probleme deosebite

Rompetrol: diferenta clara indiferent daca este injectie sau carburatie; EFIX pare aditivul cel mai reusit; am obtinut o reducere de 10-15% a consumului; pacat ca nu o gasesti la fiecare colt de strada

Petrobrazi: benzina buna dar indoita cu apa :); a trebuit sa cumpar un aditiv de benzina la urmatorul plin pe inlaturarea "amestecului"

Restul benzinariilor particulare: try on your own risc!

M.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!  Eu alimentez (cu motorina) de la Petrom ( euro 4) si mai rar de la Lukoil. Sunt ok amandoua pt mine dar depinde mai  mult de statie decat de firma! Sunt multi care povestesc de probleme cu masina dupa alimentare de la o anumita statie, si mai ca am patit-o si eu cand dupa ce am alimentat de la alt Petrom decat cel obisnuit facea masina ca un tractor!  Pt. benzina cred ca o sa vi se para interesanta discutia de aici:  http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?showtopic=11464&hl=

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si masinuta mea tot motorina papa. La inceputuri mergeam doar cu Lukoil pana cand am observat un lucru ciudat incepuse sa-mi faca figura cu ridicarea brusca sau scaderea turatiilor la relantiu. Acelas lucru il sesizasem si la Nissan primera. Deciza unanima a afost sa schimb furnizorul. SI lucru bine gandit motorina de la PETROM rules :) La fel cum a calatorit Shpeedy in lung si-n lat la fel am traversat si eu romania asta de-a lungul timpului de la sud la nord si de la est la vest. Am alimentat din diferite locuri dar totusi parerea mea e ca Petromul si OMV au motorina mai buna. Acum alimentez cu Alpin diesele sau top nordic si sa fiu al dracului daca am vre-o problema. In ceea ce priveste puterea sau consumul nu prea au existat mari diferente dupa ce am lasat in urma Lukoil-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

MOL, de 4 ani, pe orice am avut (Vectra, Mondeo, 626).

De ce? Pai in principal c-am capatat benzina "netunata" cu diverse  ;D - apa, impuritati, alte cele. FERITI-VA IN BRASOV DE BENZINARIA ROCCO, PRIMITI FIFTY-FIFTY COMBUSTIBIL CU APA!!!

Inca n-am gasit la ei personal ostil, baietii sint amabili, serviabili, intr-un cuvint, isi vad de ceea ce trebuie sa faca.

Si nici macar nu le dau bacsis, platesc cu cardul MOL...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0