Sign in to follow this  
Followers 0
Mickeyy

Curatare EGR

7 posts in this topic

Salutare,

Are cineva idee la un Volvo XC60 2,0 D motor VEA Euro 6 daca imi apare eroare motor - EGR se poate curata  sau doar schimbat cu piesa noua? Am fost la Primus Auto pentru upgrade soft motor pe rechemare service si mi-au spus ca trebuie schimbat EGR, galerie admisie si racitor EGR. Toata distractia undeva la 8000 lei, nu la reprezentanta.  

Exista vreun service unde se poate curata EGR? Am vazut pe net ca in afara se demonteaza si se spala cu tot felul de solutii si se rezolva eroarea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mickeyyse poate curata racitorul EGR insa tb verificat si EGRul sa nu fie uzat si sa ramana deschis . 

La noi costa cca 1700 lei galerie +racitor EGR . Curatate ambele la ultrasunete . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am curatat EGR-ul si a fost foarte simplu. Nu sunt mecanic dar imi place sa pun eu mana!  Am mai curatat si la altii cu volvo asa ca prieteni! Am atasat poze cum a fost si cum a iesit!  Cu ocazia aia am curatat si clapeta si senzorul de presiune turbina! 

IMAG0870.jpg

IMAG0873.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

vorbim de motorul vea 

euro 6

asta e cu 5 pistoane

din poze

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 4 ore, volvo 244 a spus:

vorbim de motorul vea 

euro 6

asta e cu 5 pistoane

din poze

Ai dreptate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Am fost sunat de cei de la Primus pentru rechemare service pe problema EGR. Desi la telefon mi-au comunicat ca imi vor schimba conductele de la EGR si senzorii, dupa efectuarea operatiilor de service mi-au spus ca au schimbat doar kit-ul de conducte de la EGR, iar senzorii i-au curatat. 

Intreb si eu: stie cineva mai multe amanunte ce operatii ar fi trebuit efectuate la aceasta rechemare in service? A mai fost cineva la reprezentanta cu aceasta problema?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0