Sign in to follow this  
Followers 0
Creierashu

Volvo V90

2 posts in this topic

salutare...imi cer scuze dacă post-ul meu nu-si are locul aici dar menționez ca este prima interacțiune pe un forum....recent am achiziționat un volvo V90 din 2017 cu vreo 210mii de km varianta D4 momentum cu motorul diesel de 190 cp, tre sa merg sa il iau din Germania la începutul lunii viitoare....are istoric service doar la Volvo dar din ce mi-am dat eu seama, nu cunosc limba germană,  nu a avut schimbata distribuția sau uleiul din cutie schimbate pana acum ....as dori odată ajuns în țară sa ii fac o revizie sănătoasă si sa schimb toate astea....intreb si eu posesorii de V90 daca au sugestii in privința pieselor și a altor intervenții ce ar trebui făcute, totodată sfaturi și păreri privind fiabilitatea si comportamentul acestui tip de vehicule....vă mulțumesc 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, la motorul asta distributia trebuie schimbata la 150.000 km insa cea mai mare problema pe langa distributie este consumul de ulei, dupa 100.000 km aceste motoare pot papa ulei la modul 1L @ 1000 km . 

Daca nu papa ulei 2000 km poti pastra masina, daca papa ulei mai bine o vinzi pt ca reparatia ajunge pe la 2500E . 

Cu uleiul de cutie nu sunt probleme, chiar si la 300k km tine uleiul original fara sa fie probleme . 

Masina este submotorizata pt gabarit iar consumul este mare chiar foarte mare daca o compari cu 520d 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0