PaulZ

Check brake bulb

3 posts in this topic

Salut sunt nou aici in grup, de 3 saptamani am cumparat un Volvo Xc90 2004 si am o eroare. Nu imi merg stopurile de frana se aprinde doar cel de sus (central). Mentionez am verificat sigurantele din porbagaj si becurile sunt bune. Nu gasesc cauza de la ce ar putea fi. Multumesc mult daca puteti sa ma ajutati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

verifica cu aparat de masura sau lampa de control sigurantele, trebuie sa vina si sa plece curent de la ele. Nu verifica doar vizual caci te poti insela!

Apoi verifica daca ajunge curent in duliile becurilor - tot cu aparat sau lampa.

Pe schema firele care vin cu plus la becuri vin din tabloul spate, ambele din acelasi piciorus  al tabloului, daca nu ajunge curent la becuri atunci acel loc poate fi cu probleme.

Firele sint de culoare galbena, e posibil sa fie oxidate in mufa care vine in tablou.

Nu are ce sa fie altceva deoarece cel din centru iti merge, singura diferenta este ca el pleaca din alt loc.

Schema de mai jos am gasit-o la volvo xc90, 2.4D D5 (2002-2006) cod motor D5244T.

Screenshot_2.png

Edited by gabimilo1

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 9/19/2020 at 5:35 PM, PaulZ said:

Salut sunt nou aici in grup, de 3 saptamani am cumparat un Volvo Xc90 2004 si am o eroare. Nu imi merg stopurile de frana se aprinde doar cel de sus (central). Mentionez am verificat sigurantele din porbagaj si becurile sunt bune. Nu gasesc cauza de la ce ar putea fi. Multumesc mult daca puteti sa ma ajutati.

Este releul de frana din REM . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now