Andreiass40

Schimbate motorasele sistemului de climatizare?

8 posts in this topic

Salut prieteni! 

In urma cu doua saptamani am constatat o neregula la sistemul de climatizare la automobilul volvo s40 1.6d din 2008 care a mai fost semnalata in topicuri mai vechi:

Pe partea soferului sufla aer cald indiferent de temperatura setata pe cand pe  partea pasagerului functioneaza normal. Vazand ca problema persista am fost la un service nespecializat pe volvo unde mecanicii au confirmat prin faptul ca motorasul nu se aude functionand. Au pus testerul si au depistat ca doua motorase ale sistemului de climatizare nu functioneaza: cel de distribuire a aerului si cel care regleaza temperatura atentionandu-ma ca accesul la aceste motorase este foarte dificil si ca doar manopera pt schimbarea lor va fii de 1000 lei. Au cautat si piesele si mi-au comunicat ca impreuna ambele motorase costa 2200 lei. Auzind asemenea preturi va spun sincer ca nu am putut lua o decizie pe moment. 

Iar acum intrebarile pentru voi:

1. Credeti ca defectiunile motoraselor pot fi remediate prin resoftarea/recalibrarea climei sau alte solutii? 

2. Voua nu vi se pare exagerat tariful? chiar in contextul in care trebuie demontat bordul si in plus alte piese pentru a avea acces la acele motorase. 

3. As putea lua motorasele de la dezmembrari la un pret mai bun?  E recomandat? 

Va multumesc! 

 

 

Screenshot_20201021-082114.jpg

Edited by Andreiass40

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Nu-ți garantează nimeni. Dar dacă nu ai de ales, nu prea ai ce pierde. Motorașul meu de dirijare a aerului nu era defect, însă clapetele erau blocate și recalibrarea n-avea cu ce sa ajute.

Nu mai țin minte cât de accesibil e cel de clima din stanga, dar la cel din dreapta cineva a găsit o solutie:

Eu personal am reușit sa dau motorasul de dirijare a aerului jos, dar foarte foarte foarte greu și în foarte mult timp.

2. Același preț l-am primit și eu, implica demontarea bordului, 2-4 zile și cred ca e normal. Cine desface borduri de s40 zilnic cred ca te rezolva și într-o zi , succes în a-i găsi.

3. În dezmembrări le găsești la 100 de lei maxim.

Sent from my WAS-LX1 using Tapatalk

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorasele pas cu pas trebuie re-calibrate cu tester DICE si apoi vazut  daca problema s-a rezolvat.Bordul se da jos in  2-2.5 h max.

De fel la service nu iti "naseste" masina si trebuie sa faca devizul mare intrucit o re-calibrare ,poate comporta pentru ei si  pret motor schimbat=unii (chiar daca ai motorul bun).

Vezi cum iti este mai bine dar adaugind ca tot vad ca ceri pareri aici pe forum nu este mare inginerie la Volvo sa il dezmembrezi complet,vezi plansa bord, daca ai ceva minima logistica ,documentatie ,initiativa ,timp,placere.

La un service corect iti identifica problema  si abia dupa aceea iti face tarif  iar in caz ca nu accepti schimbarea de piesa  fiind scumpa ,ar trebui sa platesti  manopera pe demontat -montat bord si inca ceva maruntis.

La tine au presupus clar ca sint motorasele testindu-le cu vreo trompeta de tester generalist.Nu aduc acuze cuiva dar  este foarte simplu din gura sa ceri 2000ron pe niste chestii presupuse .

Atent sa fii sa nu dai atit  ,ca sa rezolvi intrucit nu merita..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este fix panoul de clima defect, nu e nici un motor defect . Insa trebuie gasita cauza ce a dus la arderea panoului de clima . 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 21.10.2020 at 6:21 AM, Andreiass40 said:

Salut prieteni! 

In urma cu doua saptamani am constatat o neregula la sistemul de climatizare la automobilul volvo s40 1.6d din 2008 care a mai fost semnalata in topicuri mai vechi:

Pe partea soferului sufla aer cald indiferent de temperatura setata pe cand pe  partea pasagerului functioneaza normal. Vazand ca problema persista am fost la un service nespecializat pe volvo unde mecanicii au confirmat prin faptul ca motorasul nu se aude functionand. Au pus testerul si au depistat ca doua motorase ale sistemului de climatizare nu functioneaza: cel de distribuire a aerului si cel care regleaza temperatura atentionandu-ma ca accesul la aceste motorase este foarte dificil si ca doar manopera pt schimbarea lor va fii de 1000 lei. Au cautat si piesele si mi-au comunicat ca impreuna ambele motorase costa 2200 lei. Auzind asemenea preturi va spun sincer ca nu am putut lua o decizie pe moment. 

Iar acum intrebarile pentru voi:

1. Credeti ca defectiunile motoraselor pot fi remediate prin resoftarea/recalibrarea climei sau alte solutii? 

2. Voua nu vi se pare exagerat tariful? chiar in contextul in care trebuie demontat bordul si in plus alte piese pentru a avea acces la acele motorase. 

3. As putea lua motorasele de la dezmembrari la un pret mai bun?  E recomandat? 

Va multumesc! 

 

 

Screenshot_20201021-082114.jpg

Salut!

Cum ai rezolvat?

Share this post


Link to post
Share on other sites
On 04.11.2020 at 10:12 PM, BogdanG said:

Este fix panoul de clima defect, nu e nici un motor defect . Insa trebuie gasita cauza ce a dus la arderea panoului de clima . 

Cum ai ajuns la concluzia asta?

Eu am dat jos motorasul si  are impulsuri la comanda foarte slabe!!!

Am dat clima pe rece si am scos motorasul...asa ca aerul rece pe automat sau manual merge perfect...daca era panoul era dus tot nu?

Edited by gicusorlex

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, la mine problema e alta, am un s40 2007...si cu clima inchisa totul dat la minin imi baga caldura de nu.pot sta,...iar a doua zi nu imi mai baga deloc..decat aer rece....dupa alte doua zile iar incepe sa bage....tin sa precizez ca mi.a facut o fenta si la aer... la un drum lung am sesizat ca nu imi baga aer rece...dupa vreo jum de ora de mers a luat.o....si la caldura am patit la drum lung cand nu mergea si deodata a luat.o...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now