Sign in to follow this  
Followers 0
herrodoth

Schimb curele V40 2003, 1.9D 85kw.

1 post in this topic

In primul rand tin sa va salut si sa va multumesc pentru toata informatia din ultimii ani (tot ce ati postat si am putut descarca si salva). Mi-a fost de mare ajutor dar acum as dori sa va intreb ceva mai mult.

Tatal meu si-a achizitionat de curand un Volvo V40 din 2003, 1.9 D de 85kw (probabli motorul D4192T3 - nu am vazut inca masina) iar astazi, cautam un kit de distributie si unul de transmisie (accesorii) si am ajuns intr-un impas.

Kit-ul de accesorii contine una din cele 2 role de ghidare: cea de 25.5mm care se foloseste pana la cod motor 19167 si una de 30mm care se foloseste de la cod motor 19167 in sus si nu stiu care sa o cumpar. Codul motorului din pacate nici ala nu il am si nici nu prea stiu unde sa il caut la acest model.

O alta nedumerire a mea este legata de pompa de apa, din cate am vazut sunt o gramada de pompe HEPU care s-au blocat si au bulit motoarele de Volvo. In acest caz, ma gandesc, ca ar trebui sa am un pic mai mare grija cand cumpar. Ce ar trebui sa cumpar ? Este ok un kit INA - Curea si intinzator si o pompa de apa AISIN ? Iar pe partea de accesorii SKF este ok (curea, intinzator si rola de ghidare) ?

Dealtfel, daca cineva ar avea un manual, cum este cel atasat, pentru schimbarea curelei de accesorii i-as fi foarte recunoscator.

 

O zi placuta,

Salutari.

volvo_s40_v40_2003_timing_belt_change.pdf

Edited by herrodoth

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0