betty

intamplare reala la biroul eliberari permise

18 posts in this topic

Intamplarea pe care v-o povestesc este 100% reala, s-a intamplat saptamana trecuta.

Sotul meu a obtinut si categoria A, drept urmare s-a dus sa-si schimbe permisul. Dupa ce a strans toate actele necesare si a platit taxa la CEC, s-a prezentat la biroul pentru eliberari permise. Acolo a primit o fisa de completat. Printre altele, trebuia sa bifeze motivul pentru care se afla acolo (schimbare adresa/nume, adaugare caregorie, eliberare permis nou etc) . A bifat adaugare categorie si a depus actele. I s-a spus sa revina peste 2 ore sa-si ia permisul (totul frumos si civilizat pana aici).

Cand si-a primit permisul avea numai cat B pe el, ca si inainte. O intreaba pe doamna de la ghiseu (alta decat cea la care depusese actele ce s-a intamplat)

Doamna: Pai i-ati spus fetei?

Sotul: Ce sa-i spun?

Doamna: Ce vreti de la ea!

Sotul: Pai am bifat pe fisa ce vreau!

Doamna: Trebuia sa-i spuneti fetei, ea de unde sa stie?!

Sotul: Am completat o fisa, iar ea nu m-a intrebat nimic.

Doamna: Nu conteaza, trebuia sa-i spuneti!

Sotul: Bine, ce-i de facut?

Doamna: Mergeti la CEC, platiti taxa si mai veniti o data

Sotul: Nu se poate, vreau sa vb cu seful eliberari permise

Doamna: E plecat acum, asteptati-l aici, o sa revina in 5 min

Dupa 10 min de astepta, nimic.

Se duce sotul la informatii sa intrebe de sef

Sotul: Puteti sa-mi spuneti, va rog, cum il cheama pe seful biroului eliberari permise?

Omul de la informatii: Nu stiu

Sotul: Cum nu stiti, nu e birou de informatii?

Omul: De unde sa stiu cine-i azi pe tura?

Sotul: Pai e birou de informatii...

Omul: Dom'le, ce n-ai inteles?!

Sotul: Singura chestie pe care am inteles-o e ca va doare in pix de mine

Tipete din spatele ghiseului....

Vine unul in uniforma.

Ala in uniforma: Da dom'le, care-i pb?

Pov. sotul.

Ala: De ce nu i-ati spus, e vina dvs.

Sotul ii zice de fisa

Ala: Dom'le, fisa aia e asa, orientativa, nu se uita nimeni pe ea, puteati sa n-o completati

Sotul: Pai de ce nu m-a intrebat femeia  ca sa stie ce are de facut?

Ala: pai e datoria ei sa intrebe?

Sotul: Eu de unde sa stiu ca are nev de info suplimentare din mom ce-am completat?

Ala: pai dom'le, dumneata cand mergi sa te inscrii la master nu completezi daca ai mai facut un master?

Sotul: (?!) Nu inteleg analogia

Ala: Bine, nu e exemplul potrivit dar ziceam si eu...

Discutia continua in felul asta. intr-un final a ramas tot ca ei: sotul va plati taxa din nou etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sotul" ar face bine sa rezolve problema altfel decat sa plateasca alta taxa, iar rezolvarea o gaseste AICI , si surprinzator se misca foarte repede treaba (testata de mine). ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adevarul e ca fisele alea se completeaza degeaba....nevasta-mea cand a depus niste bani la banca pe formularul respectiv la rubrica "provenienta banilor" a scis "trafic de organe" si nu s-a sesizat nimeni....data viitoare scriem trafic cu rachete intercontinentale,cine stie,poate le citeste cineva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si traim cu specimenele astea si interactionam cu ele zi de zi :rant:

Share this post


Link to post
Share on other sites

sfatul lui Danyx e foarte bun, eu ca si ceilalti (organe,sex....etc) cand am fost intrebat de o arhitecta ( a municipiului, fara de care nu se putea obtine nici o aprobare cde constructie) ce destinatie vreau sa ii dau terenului ce l-am xcumparat i-am spus ca vreau sa-l fac aeroport si a ramas surprinsa,dupa care m-a intrebat daca tot la ea voi veni dupa aprobare si i-am spus ca da, deci acum ar trebui sa am un aeroport la Campulung Muscel, (daca stiti ca exista unul sa stiti ca este al meu..... ;))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am apelat la OPC o singura data, cand am avut de reclamat o firma de taxi si intr-adevar s-a rezolvat. Fiind vorba acum de o institutie a statului nu stiu daca se mai rezolva. Si sincer, dupa ce dai peste astfel de functionari mai ai chef de apelat la alti functionari (de la OPC)? O sa spuneti ca daca toti au atitudinea asta n-o sa se schimbe nimic. Intr-un timp obisnuiam sa fac reclamatii destul de des: daca vedeam o caruta nesemnalizata, daca ma intalneam cu vreunul prea impertinent in trafic, daca mi se bloca garajul. Tot ce obtineam era timp pierdut si nervi si bani platiti aiurea pe abonamentul de la telefon. Cred ca solutia cea mai buna pentru sanatatea mea e sa ma adaptez conditiilor, ca de schimbat ceva e imposibil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@danyx: unde,petitii on line? sau unde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu plecam de acolo pana cand nu mi se dadea in scris, semnat si stampilat ca e ca ei. Fac pariu ca decat sa semneze cineva de acolo preferau sa-mi rezolve problema.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@SMD Probabil ca-ti ziceau sec: "Dom'le ce nu-ntelegi? Nu vorbesti romaneste? Si daca mai faci scandal te scoatem cu jandarmeria de-aici"

Si iti mai si aduceau fisa completat de tine si modificata de ei in mod corespunzator si-ti spuneau ca n-ai fost atent cand ai bifat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@SMD Probabil ca-ti ziceau sec: "Dom'le ce nu-ntelegi? Nu vorbesti romaneste? Si daca mai faci scandal te scoatem cu jandarmeria de-aici"

Si iti mai si aduceau fisa completat de tine si modificata de ei in mod corespunzator si-ti spuneau ca n-ai fost atent cand ai bifat.

Nu stiu daca se poate modifica o fisa deja completata asa usor.

Secretul este sa ceri super politicos dar suparat si ferm. Nu ceream decat o hartie in care sa scrie ceea ce ei zic pe viu grai.

Ultimadata mi s-a intamplat la Taxe si Impozite sector 1 pentru pers. juridice. Imediat s-a rezolvat. Ma credeti ca gardianul de acolo a plecat? Si mai incredibil este ca apoi o babuta de la rand m-a felicitat apoi... ma asteptam sa ma faca golan  ;D . Repet trebuie sa fim super politicosi dar sa fim fermi, sa inteleaga ca pentru o afirmatie de genul "nu conteaza ce scrie pe hartie" trebuie sa raspunda.

A mers treaba asa chiar si la Primus acum 2 ani, cred.

Am lucrat mult cu nemtzi si am invatat de la ei sa cer ca la orice lucru sa fie cineva responsabil, clar, scris,  sa nu fie ceva neclar. Si daca merge in Germania, pentru mine trebuie sa mearga si aici.

Apropos am pe masina "eu nu  blochez intersectia.ro", ma credeti ca am fost injurat din cauza asta de alti soferi? Stiu ca suntem in Romania dar daca nu facem nimic ... asta meritam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa pun in aplicare sfatul, nu stiu insa daca ma tin nervii sa vb cu umanoizii aia. Mi se pare ca te iau drept fraier din start si ca raspund la orice intrebare cu "ce n-ai inteles?!" si "E vina ta don'soara". In ultimul timp, orice am de rezolvat si implica vreo institutie a statului ii fac imputernicire mamei, ca ea e mai calma.  Ma gandeam ca treburile ar merge mult mai usor si civilizat daca ar dresa niste cimpanzei si i-ar aseza in locul functionarelor. Aia macar sunt simpatici si distractivi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now