Sign in to follow this  
Followers 0
rynno85

serie la motor....

12 posts in this topic

am fost astazi la RAR  pentru itp si cartea  de identitate a masinii....surpriza, mi s-a spus ca la masina mea care are doar 3 ani impliniti, fiind adusa din anglia unde clima este umeda, a ruginit seria de pe motor si nu imi pot identifica motorul si ca sa dau declaratie pe propria raspundere cum ca nu am facut modificari la motor si vad ei ce imi fac ca sa mi se elibereze actele....in realitate eu nu cred ca astia de la rar au gasit seria aia si mi-au bagat povestea cu rugina....lansez un strigat de ajutor pentru cei care au o versiune de vadis instalat pe calc si are si modelul meu, sa imi spuna unde pot gasi acea serie naravasa....

eu am o versiune de vadis dar nu se instaleaza....se opreste din instalare imi spune ca e ok si nu merge.....multumesc mult pentru cei care incearca sa ma ajute....am un s40 din 2005 diesel 2000....euro 4 :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu cred ca nu au gasit seria de motor pt. ca un volva nu ruginedte dupa 30 de ani nu 3! ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niste tampiti. Cand am cumparat-o am fost cu proprietarul si s-a chinuit si tipul de la RAR cam 15 min pana a facut poza. Se da jos capacul de protectie de la motor si este...Nu mai stiu. Undeva jos de tot, orientata putin spre dreapta parca. Incerca sa fac duminica niste poze daca nu gasesti. Acum suntem despartiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici eu nu cred ca e ruginita....am scos capacul si nu am vazut nimic ...e foarte compact totul pe acolo ....niste conduce furtune si cam atat....banuiesc ca daca o urc pe elevator si ii dau jos scutul ar fi mai usor .....spuneai Victor ca e orintata spre dreapta, dreapta ta cand te uiti la motor sau dreapta masinii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rynno85 nu cred ca sunt asa de idioti cei de la RAR Vaslui, poate pur si simplu nu se vede seria la motorul meu, si la V70ul meu s-au chinuit si nu au rezolvat decit cu o camera cu coada mai lunga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

se intampla si la alte marci sa nu poata citi seria.Si nu neaparat rulate in UK!Seriile pot suferi deteriorari,nu ai cum sa stii istoria masinii.Si eu am patit,pt o masina rulata in Franta,solutia este o declaratie pe propria raspundere,nu cred ca poti aduce argumente de alta natura.Le trebuie un document la dosar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dreapta cum te uiti in motor

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc Victor....in ceea ce priveste personalul de la rar am mari  indoieli legate de  competenta lor....ar fi putut sa ma cheme in hala sa imi arate locul unde trebuia sa fie seria nu sa imi spuna povestioara cu clima umeda....

multumesc Victor, maine dimineata dau jos farul stanga in speranta ca am o vizibilitate mai buna la blocul motor...

Share this post


Link to post
Share on other sites

R.A.R. are o nota interna scurta:jos cu vechituri,mai ales straine;sus cu...stiti si dumneavoastra!In general daca a mai trecut prin R.A.R. este marcata prin poansonare,dar uneori se fac ca nu le mai vad.La mine am fost blocat pe rampa de ITP de catre ei prin calculator si dupa 2 ore au venit special sa vada rabla.Evident ca au gasit coliere lipsa,urme de ulei si lichid de frana si mi-au intocmit nota de respingere...A doua oara mi=au dat ITP 2010.Ce va fi atunci?Jale!

Acum sa spun o definitie:executia preferentiala a sarcinilor de serviciu se numeste mafie.Et voila...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum spuneam cu 5 posturi mai sus ca sunt probleme la seria motor la Volvo, acelasi lucru l-am patit si cu XC70-ul, baietii stiau foarte bine unde era seria dar era mizierie si era corodat pe acolo, dupa vreo 10 minute au reusit sa vada si seria. Este vina lui Volvo ca pune seriile prost, se pot gasii si alte locuri .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel mai tare a fost ala de la ITP-ul trecut de la mine. A cautat saracu' cat a cautat, dupa care s-a lasat si a vazut un sticker de hartie, cu seria motor, pe carcasa de plastic de la cureaua de distributie. Ai zis ca aia e, si a facut actele :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand am fost cu ea la identificare, inginerul ce a facut identificarea s-a uitat (chinuit) undeva in dreapta masinii intre motor si habitaclu. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0