Val8Geo

Senzori presiune roti

4 posts in this topic

Salutare,

Recent am cumparat un S60 II, 2015, motor 1.6d.

De la inceput am avut o eroare la senzorii de presiune roti, eroare care era permanenta.

Dupa ce am schimbat anvelopele, eroarea a disparut, dar reapare dupa ce merg cu masina cca 20-30 min.

Chiar daca fac recalibrare tot nu dispare.

Deci singura perioada cand nu am eroarea este dimineata, timp de 20-30 min.

Am fost la o vulcanizare si au masurat senzorii, iar 2 dintre ei au dat semnal mai greu.

Un senzor l-am schimbat.

Mesajul in bord este: Tyre pressure monitor system Sensors Missing

Intrebarile mele sunt:

1. Daca calculatorul detecteaza un singur senzor lipsa, in mesaj bord nu ar fi trebuit sa zica de exemplu: Left front senzor missing ?

2. Un tester Vida poate spune care sunt senzorii defecti sau care au bateria descarcata? 

2. Este posibil sa fie defect receiverul care primeste semnalul de la senzori?

4. Trebuie sa schimb toti senzorii? Daca da, va rog niste recomandari de senzori aftermarket.

Va multumesc anticipat!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
5 hours ago, Val8Geo said:

Daca da, va rog niste recomandari de senzori aftermarket.

Salut,

O sa-ti raspund doar la ce ma pricep de aici. :)

Cel mai ok dpdv financiar iesi daca achizitionezi un set de senzori OE Ford, versiunea care echipeaza Monedo-ul echivalent. Nu pot sa-ti ofer un PN precis, dar ii gasesti cu siguranta pe olx/magazin piese in cazul in care vrei ceva nou. @paunionutz a cumparat si montat un set, din cate-mi aduc aminte l-au costat in jur de 200 lei (toti cei 4 necesari). Pretul acestora este mai mic fata de alternativele AM, dar daca vrei sa mergi pe aceasta varianta, cred ca gasesti codul de producator stantat pe cei echipati deja pe masina.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 3 ore, MMihai a spus:

Salut,

O sa-ti raspund doar la ce ma pricep de aici. :)

Cel mai ok dpdv financiar iesi daca achizitionezi un set de senzori OE Ford, versiunea care echipeaza Monedo-ul echivalent. Nu pot sa-ti ofer un PN precis, dar ii gasesti cu siguranta pe olx/magazin piese in cazul in care vrei ceva nou. @paunionutz a cumparat si montat un set, din cate-mi aduc aminte l-au costat in jur de 200 lei (toti cei 4 necesari). Pretul acestora este mai mic alternativele AM, dar daca vrei sa mergi pe aceasta varianta, cred ca gasesti codul de producator stantat pe cei echipati deja pe masina.

Multumesc

Am dat 200 lei doar pe 1 senzor, fara montaj/echilibrat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update,

Toate problemele de mai sus s-au rezolvat printr-o simpla recalibrare a senzorilor pe testerul Vida la reprezentanta Volvo.

Se pare ca am schimbat un senzor degeaba.

Totusi nu inteleg de ce recalibrarea facuta din meniul masinii nu este acelasi lucru cu recalibrarea facuta pe testerul Vida la reprezentanta.

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now